Jak dobrze psy znają ludzką mowę ciała?

Opublikowane przez CoMowiPies w dniu

W 2005 roku przeprowadzono ciekawe dwa eksperymenty dotyczące zdolności psów do odczytywania ludzkich gestów oraz prawidłowej reakcji na nie. Sprawdzano, czy psy są w stanie odczytać i zareagować na postawę przyjazną oraz grożącą prezentowaną przez obcą dla nich osobę.

W pierwszym eksperymencie obca dla psa osoba wchodziła z nim w interakcje na dwa sposoby: zbliżała się do psa prezentując pozytywną, przyjacielską postawę, idąc zwykłym tempem, jednocześnie mówiąc do psa przyjaznym tonem, a po podejściu na ostateczną odległość- głaszcząc psa delikatnie lub zbliżała się powoli i niezdecydowanie, intensywnie i napastliwie wpatrując w oczy psa, nie stosując żadnej werbalnej komunikacji. W eksperymencie wzięło udział 30 psów z 19 różnych ras; dla każdego psów testowane były obie wersje zachowanie człowieka. Jak się okazało, psy reagowały adekwatnie do postawy przyjętej przez człowieka, tj. np. nie reagowały wrogo na postawę przyjacielską i odwrotnie. Zaobserwowano, że nie miało znaczenia w jakiej kolejności były przeprowadzane interakcje.

W drugim eksperymencie wzięło udział 60 wyselekcjonowanych psów trzech ras: 20 owczarków belgijskich, 20 retriverów oraz 20 psów należących do ras zaprzęgowych. Psy najpierw były witane przez obcą dla nich osobę przyjaźnie, a następnie, w trakcie tej samej interakcji – człowiek przyjmował postawę grożącą. Ponownie, psy reagowały adekwatnie do przyjmowanej przez człowieka postawy, nie dostrzeżono także np. zależności od płci psa. Co jednak ciekawe, zauważono, że spośród trzech badanych ras owczarki belgijskie, wykazywały największe spektrum reakcji na zmianę zachowania człowieka, od reakcji submisywnych, przez unikanie konfrontacji, aż do zachowań agresywnych. Badacze wysnuli wniosek, że specyficzna zdolność owczarków belgijskich do szybkiej zmiany reakcji oraz przyjmowania różnych postaw w odpowiedzi na zachowanie człowieka wynika przede wszystkim z wieloletniej selekcji psów pod kątem użytkowym (np. do polowań lub pasienia) i kierunkowanego rozmnażania psów w celu utrwalania pożądanych cech.

Ogólny wniosek płynący z badań potwierdza hipotezę, że udomowienie psa wpłynęło bezpośrednio na jego zdolność do szybkiego “czytania” człowieka jako gatunku – psy potrafią błyskawicznie odczytywać sygnały wysyłane nawet przez obce dla niego osoby oraz być w stanie odpowiednio dobrać do nich reakcję.
Należy więc nie tylko uważać na to, co swoim ciałem mówi pies, lecz również – co my mu mówimy 
Źródło:
Applied Animal Behaviour Science
Volume 94, Issues 1–2, October 2005, Pages 99-115

___________________________________________________
Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski


Śledź dyskusję
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x