Zabawa psów – nie tak częste zjawisko
Często w naszych różnych materiałach poruszamy kwestię prawidłowej interpretacji komunikacji pomiędzy psami. Jak już zapewne wiesz, elementem, który budzi najwięcej kontrowersji, jest zabawa psów. Wielu Opiekunom wydaje się, że gdy pies nie warczy i nie pokazuje zębów – bawi się z drugim psem. Jednakże zwykle jest odwrotnie. Psy, które nie znają się zbyt dobrze, po prostu nie będą się ze sobą bawiły. Sporo o tym możesz posłuchać w tym odcinku naszych Dialogów na Cztery Nogi -> KLIK!
Kiedy zatem możesz powiedzieć, że psy bawią się ze sobą?
Podpowiemy Ci kilka warunków, które interakcja musi spełnić, aby zabawa pomiędzy psami zaszła. Co więcej, w kilku % przypadków psich losowych interakcji zabawa może się pojawić. Dzieje się to zwykle w przypadku szczeniąt czy podrostków. Miej jednak świadomość, że jest to rzadkość 🙂
Aby zabawa psów miała miejsce:
- Poziom pobudzenia psów jest na odpowiednim poziomie – gdy zwierzaki są zbyt pobudzone, nie będą zwracały uwagi na samopoczucie partnera interakcji.
- Oba psy są uważne na komunikaty wysyłane przez drugą stronę interakcji. Jeśli jeden pies komunikuje dyskomfort, drugi zaprzestaje tego, co robił i/lub próbuje załagodzić konflikt poprzez zachowania podejścia społecznego.
- Uczestnicy interakcji znają się i lubią. Zwykle dotyczy to psiaków, które żyją ze sobą i ich relacja jest przyjazna.
- Interakcja jest symetryczna. Co to oznacza? Raz jeden goni, raz drugi. Raz jeden gryzie, raz drugi. I tak dalej… 🙂 Jeśli podczas obserwacji widzisz, że ciągle jeden pies „jest w natarciu”, najprawdopodobniej interakcja przestała być zabawą (przynajmniej dla jednej ze stron). W tym wypadku obecne będą sygnały demonstracyjne, które omawiane zostały w nagraniu pt. „Zachowania świadczące o pewności siebie psa, demonstracyjne. Nagranie z Cyklu Akademii Psiego Języka™”-> KLIK!
- Psy nie wykorzystują swojej przewagi fizycznej. Oznacza to, że jeśli jeden z psów jest większy i/lub silniejszy, będzie dostosowywał swoją intensywność do słabszego psa. Może się wtedy kłaść, odsłaniać brzuch, pozwalając, by drugi pies po nim chodził, skakał, szarpał za uszy, itd. Dodatkowo, ciała psów są miękkie, nieusztywnione.
- Mogą wykorzystywać przedmiot, którym da się przeciągać. Starają się, by drugi pies też mógł go trzymać, razem włóczą go po ziemi lub biegają w jednym kierunku, trzymając po jednym końcu zabawki. Podczas przeciągania mają miejsce ruchy głową w kształcie ósemki (rozrywanie ofiary), a nie ciągnące w jedną stronę (próba wyrwania zdobyczy).
Zabawa to nie wszystko!
Czasami psy, które bardzo się lubią, wcale nie bawią się ze sobą. Możesz jednak zaobserwować sygnały świadczące o pozytywnym nastawieniu. Ich profesjonalna nazwa to „sygnały podejścia społecznego”. Psy prezentują je w stosunku do osób i psów, które lubią i czują do nich sympatię. Często pojawiają się w sytuacji powitania. Najbardziej łatwe do zaobserwowania to miękki wyraz pyska (może on być lekko uchylony), delikatne, miękkie spojrzenie oraz uszy położone do tyłu. Sylwetka ciała psa jest miękka, „falująca”. Jeśli interesują Cię sygnały świadczące o sympatii psa, więcej ich omawia Irek tutaj -> KLIK!
Jak widzisz, nie jest tak prosto spełnić warunki prawdziwej psiej przyjaźni! Dlatego uważnie obserwuj interakcje Twojego czworonoga z pobratymcami i kontroluj je, by miał jak najwięcej takich, które są dlań przyjemne. Jeśli po przeczytania tego artykułu czujesz, że potrzebujesz poznać lepiej Psi Język, zapraszamy do rozpoczęcia przygody od przeczytania Podręcznika do Nauki Psiego Języka -> KLIK!
Bo tylko zrozumienie swojego psa gwarantuje budowanie dobrej relacji i silnej więzi!
_______________________________________________
Autorką artykułu jest Alicja Milewska