Pies w przestrzeni i czasie

Opublikowane przez CoMowiPies w dniu

Idea “podróży w czasie” w świecie zwierząt! Pamięć zdarzeń (ang. episodic memory) jest rodzajem pamięci orientującym konkretne wydarzenie w danym miejscu, czasie i przestrzeni. Jak się okazuje – jest to cecha pamięci właściwa nie tylko ludziom, lecz również zwierzętom. Przeczy to więc powszechnemu przekonaniu, że „dla zwierząt czas nie istnieje”. Prof. Ekrem Dere jest znanym psychologiem i neurobiologiem związanym zawodowo z Sorboną. Bada patofizjologie starzenia się mózgu oraz pamięci epizodycznej i fenomenu nazywanego „mentalnymi podróżami w czasie”.

Zwierzęta potrafią “widzieć” przyszłość!

W książce Handbook of Episodic Memory omawia własne badania oraz przykłady eksperymentów, w których zwierzęta prezentowały wiedzę o przyszłych zdarzeniach. Podczas badania sójki planowały przyszłość, np. rozróżniały, na jak długo są w stanie zakopywać różnego rodzaju jedzenie. Eksperymentatorzy pozwalali ptakom zakopywać jedzenie (psujące się po kilku dniach robaki lub długo świeże orzeszki). Później pozwali im powracać po nie po określonym czasie. Jeśli przekroczony był czas, w którym jedzenie (robaki) mogło się zepsuć, ptaki nie trudziły się poszukiwaniem tego typu jedzenia, od razu ruszały po to, które było wciąż świeże.

Znany jest także przykład gatunku naczelnych, sajmiri wiewiórcza (Saimiri sciureus). Małpki ta zaskoczyły eksperymentatorów. Wybierały mniejszą ilość pokarmu, kiedy zorientowały się, że dany pokarm powoduje u niej pragnienie, a podana woda jest niewystarczająca, aby je ugasić. Dokonywały więc świadomie wyboru, aby uniknąć przyszłego pragnienia.
Te i inne badania dowodzą, iż zwierzęta różnych gatunków nie są „zawieszone w czasie teraźniejszym”, a mogą pozyskiwać osobiste wspomnienia.  Zwierzęta analizują i wyciągają wnioski na przyszłość.

Źródło:
Handbook of Episodic Memory
pod redakcją Ekrem Dere, Alexander Easton, Lynn Nadel, Joe P Huston

___________________________________________________
Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski


Śledź dyskusję
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x