Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?
Zostawianie psa samego w domu to jedna z podstawowych rzeczy, jakie warto przerobić. Tym bardziej, że często jest to proces rozłożony w czasie. Normalnym jest, że większość osób nie jest w stanie zabierać ze sobą swojego psa, a jednak z domu wyjść trzeba! Tym bardziej, że zabieranie psa wszędzie ze sobą też nie będzie dla niego dobre – duża ilość bodźców na co dzień doprowadzi Twojego psa do nadpobudliwości. Więcej o tych mechanizmach mówimy w tym nagraniu – KLIK!
Jak nauczyć psa zostawania w domu
– pierwsze kroki
Pamiętaj, że aby nauka zakończyła się powodzeniem, Twój pies potrzebuje nabyć zaufania. Zaufanie do tego, że wrócisz, nieważne na jak długo wychodzisz. Jeśli masz szczeniaczka, zostawianie go samego w domu zacznij już od pierwszego dnia. To samo tyczy się psa adoptowanego, ale bez zdiagnozowanych problemów separacyjnych. Pierwsze pozostawienie zawsze zrób pod kontrolą kamerki, aby móc później obejrzeć na nagraniu, co się właściwie dzieje, gdy zamykasz drzwi. Mogą pojawić się dwa scenariusze. W optymistycznym scenariuszu zostawienie psa samego w domu kończy się tym, że psiak chwilę się pokręci, po czym idzie gdzieś leżeć/bawić zabawką i leżeć. W tym wypadku możesz wydłużać nieobecność średnio co 10minut na trzy dni. Pamiętaj, aby czasem wrócić szybciej, a czasem później, ale by tendencja była zwyżkowa. Zostawiaj też psu jakiś smaczny kąsek do żucia, aby wzmocnić miłe skojarzenie Twojego wyjścia. Polecamy najbardziej suszone gryzaki naturalne.
Zostawianie psa samego w domu – scenariusz pesymistyczny
Może się zdarzyć, że po zamknięciu drzwi, pies sam domu szczeka. Czasem może piszczeć, wyć, siedzieć w jednym miejscu i dyszeć lub próbować wydrapać sobie drogę do wolności. W takim wypadku rozpoczęcie przyzwyczajania psa do zostawania samego w domu od kilku minut, może zakończyć się fiaskiem. Nieważne, czy pracujesz ze szczeniaczkiem czy psiakiem adoptowanym cierpiącym na problemy separacyjne. Wykonaj 3 próby zostawienia psa samego, każdą nagraj i zobacz, po jakim czasie pies ZACZYNA się stresować. To bardzo ważne, żeby wyłapać pierwsze oznaki stresu. Jak je rozpoznać, nauczysz się z tego nagrania – KLIK!
Zacznij zostawianie psa samego w domu od połowy najkrótszego czasu, po którym pies zaczął się stresować. Jeśli np. pierwsza próba zakończyła się popiskiwaniem po 30s od zamknięcia drzwi, druga 60s, a trzecia 10s, liczy się dla Ciebie ten ostatni wynik. Czyli 10s. Zaczynasz ćwiczenie wychodzenia za drzwi od 5s. I stopniowo wydłużasz o sekundę, dwie, robiąc to jednak nieliniowo. Przykładowa sesja wydłużania czasu za zamkniętymi drzwiami: 5s, 3s, 5s, 2s, 6s, 4s, 6s, 5s, 7s, itp 🙂 Za każdym razem otwierasz drzwi, mówisz „dobry pies” i wrzucasz smakołyk.
A co kiedy musisz wyjść i zostawić psa samego w domu na dłużej?
Po prostu wychodzisz 🙂 Warto pozostawić psiakowi coś pysznego do żucia, lizania i gryzienia. O tym, jak wybrać odpowiedni, zdrowy gryzak dla swojego psa nagraliśmy cały webinar – KLIK!
Może być tak, że pies pozostawiony sam w domu będzie w zbyt dużym stresie i nie zajmie się jedzeniem. Nie zabieraj go wtedy po powrocie, niech ma możliwość rozładowania emocji żuciem i gryzieniem 🙂
Jeśli masz możliwość, poproś o pozostanie z psem rodzinę czy znajomych. Ale uczul ich, że mają tylko stanowić „tło” dla psa. Mogą go na początku pocieszyć głaskaniem i spokojnym mówieniem, gdyby za Tobą piszczał. Ciągłe zarzucanie psiaka uwagą jednak wzmocni lęk separacyjny i zbuduje problem. Dlatego powinni w większości psa ignorować podczas tej wizyty.
Czy to wystarczy, aby nauczyć psa zostawania w domu?
Oczywiście, nie 🙂 Aby skutecznie pracować nad problemami separacyjnymi psiaka, potrzebujesz podjąć szereg działań. Najlepiej, abyś stworzyła sobie własny plan terapii behawioralnej. Jak możesz to zrobić, opisujemy w tym nagraniu – KLIK!
Pamiętaj, że do sukcesu potrzebny jest udział wszystkich domowników. Dlatego im bardziej spójną strategię przyjmiecie, tym szybciej zostawianie psa samego w domu stanie się możliwe!
___________________________________________________________