Psie Przedszkole

Opublikowane przez CoMowiPies w dniu

Dziś chcielibyśmy napisać kilka słów o tym, czym jest psie przedszkole. Termin ten funkcjonuje od dawna, i większość osób mających psa było w takowym lub planowało je odwiedzić. Choć pamiętam czasy gdy jeszcze z psem na szkolenie “powinno się iść jak skończy rok” (było to uzasadnione awersyjnymi metodami “łamania psów”, z którymi szczenię nie było w stanie sobie poradzić), to dość szybko taka forma wychowania stała się i jest do dziś bardzo popularna.
Czy to dobrze czy źle? Myślę, że można powiedzieć “to zależy”.
Od czego? Jak zawsze, od tego kto je prowadzi, a bardziej nawet, jak to robi.

Sami mamy w ofercie usługę, którą opisujemy jako Psie Przedszkole

Jest to spowodowane głównie tym, że ludzie oczekują takiej i takiej szukają mając szczeniaka. Zmieniliśmy jednak znacząco jego formę. Osobiście uważam, że na lepszą i postaram się to wyjaśnić.
Gdyby przedstawić prostą definicję Psiego Przedszkola brzmiałaby ona tak: Miejsce, w którym szczenięta w wieku od 3 do 6 miesięcy mogą się bez przeszkód bawić z innymi szczeniętami. Przy okazji możemy szkolić szczeniaka i czegoś go nauczyć. Na dziś dzień coraz więcej psich szkół prowadzi zajęcia odbiegając od tej formuły. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie ich więcej.

Szkolenie szczeniaka w psim przedszkolu

Podstawowym minusem tradycyjnej formuły psiego przedszkola jest według mnie niemożliwe do spełnienia utworzenie grupy psów, które będą do siebie pasowały pod względem temperamentu. Jeśli do grupy trafia przykładowo pięć psów, jakie są szanse na to, że będą wszystkie czuły się ze sobą dobrze? Na to, że interakcje między nimi będą korzystne? Szanse, że psy będą się nawzajem od siebie czegoś uczyć, są niewielkie. Dużo bardziej prawdopodobna jest sytuacja że część psów będzie się w tej grupie czuła niepewnie. Niektóre szczeniaki będą się chciały ciągle “bawić”. Kolejne w ogóle nie będą mieć ochoty na interakcje.Obserwuj komunikację swojego psa, a szczególnie, zwracaj uwagę, czy Twój pies w czasie szkolenia w psim przedszkolu pokazuje sygnały stresu:

W takim zlepku przypadkowych osobników bardzo łatwo o stworzenie sytuacji, w której pies zamiast się rozwijać pod kątem kompetencji społecznych, zacznie się innych psów bać. Być może w przyszłości stanie się nawet agresywny. Przeczytaj artykuł o psich wybiegach.

Pies się nie bawi

Inny częsty przypadek to traktowanie jednego z psów przez inne jako zabawki, a nie kompana do zabawy. Zobacz film, w którym psy się NIE bawią. Niestety szczenięta w tak wczesnym okresie rozwoju bardzo rzadko zwracają uwagę na potrzeby innego psa. Starają się realizować swoje, a to z kolei prowadzi do późniejszych zaburzeń w komunikacji z innymi psami.

Dlatego kiedy na psim przedszkolu spotyka się więcej psów (słyszałem o przypadkach nawet 20 naraz) zapanowanie nad wszystkim graniczy z cudem. Można by rzec, że przetrwają najsilniejsi. I choć skrajne przypadki, że psie przedszkole zamiast w pełni zsocjalizowanego, kompetentnego psa wypuszczają w świat zlęknione zwierzę lub agresywnego potwora są raczej rzadsze, niestety zdarzają się. W mojej opinii zbyt często. Bez wątpienia psy po takich spotkaniach nabywają zachowań, których raczej chcielibyśmy w przyszłości uniknąć. Chociażby potrzeby wchodzenia w interakcję z każdym napotkanym psem bez względu na okoliczności. Więcej o zabawie i tym, kiedy pies się nie bawi posłuchasz w tym nagraniu: Sprawdź, czy Twój pies na pewno bawi się z innymi psami?

Szkolenie szczeniaka i komunikacja psów

Po pierwsze uważamy, że wczesne szkolenie psa powinno przede wszystkim bazować na pogłębianiu relacji z opiekunem. Jak zbudować prawidłową relacje dowiesz się z e-booka: 9 składników wspaniałej relacji z psem. Druga kwestia to budowanie kompetencji społecznych w oparciu o nieprzymuszone interakcje z innymi odpowiednio dobranymi psami. Po trzecie na uczeniu psa odpowiedniego reagowania na codzienne sytuacje oraz zawierać wstęp do szkolenia.

Dodatkowo wprowadzamy pierwsze zasady chodzenia na smyczy, naukę przywołania, jednak wciąż pamiętając o tym co najważniejsze. Dlatego też na zajęciach bardzo często szczenięta spotykają się też z psami dorosłymi, nie tylko z innymi młodymi psami. Podsumowując: szczenięta potrafią się od nich dużo nauczyć. My zresztą również!

 

 


Śledź dyskusję
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja Fiuk
Alicja Fiuk
20 maja 2020 14:04

Ojjj gdybym ja to wiedziala wczesniej 🙁 To wlasnie dzieki Wam zrozumialam, ze moj roczny labrador nie bawi sie tylko traktuje, jak zabawke innego psa. Teraz pytanie, jak to odkrecic? Najgorsze jest to, ze bylam na szkoleniu u ¨profesjonalisty¨ jeszcze, jak moj pies byl mlodszy. Poprostu zabraklo tak podstawowych informacji o warunkach socjalizacji, o zabawie. Z drugiej strony hodowcy podkreslaja, jak wazna jest socjalizacja miedzy psami. Ale tez nie przekazuja informacji typu: z jakimi psami, jak dlugo, w jakich warunkach itp. W efekcie przecietna Kowalska (czyli ja) socjalizuje psa z kazdym napotkanym na ulicy psem, bedacym na smyczy. Wszystkie podstawowe… Czytaj więcej »

Alicja Fiuk
Alicja Fiuk
21 maja 2020 10:12

Gdybym mieszkala w Polsce z wielka checia uczestniczylabym w Waszych warsztatach.
Bardzo dziekuje Wam za cala wiedze i wsparcie 🙂

trackback

[…] Wróćmy jednak do momentu przyjęcia psa do naszego domu i błędnie pojmowanego procesu socjalizacji. Większość osób z którymi się spotykam na zajęciach rozpoczyna ten proces w taki sam sposób. Chcąc jak najlepiej stara się zaznajomić swojego pupila z jak największą ilością psów i ludzi. Często idą na zajęcia w Psim Przedszkolu. Jak powinno ono wyglądać przeczytasz TUTAJ. […]

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x