Węch, pomocna broń w walce z lękiem!

Opublikowane przez CoMowiPies w dniu

Psi nos jest nadzwyczajnym narzędziem.

Ludzie już od dawna wykorzystywali go do polowania, później poszukiwania ludzi, ostatecznie nawet przedmiotów czy zmian nowotworowych. Dla samego psa węszenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności dnia codziennego, a węch najważniejszym ze zmysłów.
Skoro tak to dlaczego nie wykorzystać go do radzenia sobie w trudnych sytuacjach? Np. Z lękiem czy stresem?

Węszenie obniża poziom stresu!

Psy same z siebie potrafią zacząć węszyć po ziemi i uciec w świat zapachów w stresującej dla siebie sytuacji. Robią to też gdy chcą wyjść z niepożądanej interakcji, gdy przestraszą się czegoś lub z potrzeby uniknięcia problemu.
Węszenie jest nagrodą samą w sobie jako, że wywołuje pozytywne emocje, pozwala rozładować napięcie, ukoić nerwy, odstresować lub wyciszyć psa po trudnej sytuacji czy dniu pełnym niepokojących sytuacji.
Ćwiczenia węchowe możemy stosować na zewnątrz i wewnątrz. W domu możemy bawić się w poszukiwanie ulubionej zabawki lub smakołyka. Na zewnątrz pies może również dodatkowo poszukiwać jakiejś osoby (raczej nie jednego z opiekunów ponieważ dla wielu psów jest to dodatkowo stresująca sytuacja). Poszukiwanie konkretnej osoby, rzeczy czy specyficznego zapachu zaangażuje do pracy znacznie większy obszar mózgu niż poszukiwanie jedzenia i tym samym będzie miało lepszy efekt terapeutyczny.

Tropienie receptą na pozbycie się lęku?

Tak! Dlatego dla psów lękliwych dobrym pomysłem może być zaangażowanie się wraz z opiekunem w Nose Work. Zyskująca coraz większą popularność dziedzina psiego sportu pozwala dodatkowo nabierać psu pewności siebie.
Poprzez zabawy węchowe, czy tropienie możemy budować pozytywne skojarzenia z bodźcami wywołującymi strach, stres. Zmienić sposób myślenia psa o różnych sytuacjach. Ważne jest tylko to żeby zacząć i skończyć zadania w sytuacji kiedy emocje nie są zbyt silne i zdolność uczenia się nie jest upośledzona.

Zabawki węchowe – zrób to sam i pomóż swojemu psu!

Dlaczego zabawki? Różnica jest taka, że pies zazwyczaj zajmuje się nimi sam i nie potrzebuje do tego człowieka. Najpopularniejszą z nich jest mata węchowa. Osobiście uważam, że do terapii jest mocno przereklamowana. Po prostu zbyt łatwa.  Żeby pies dobrze rozładował emocje i porządnie się wyciszył powinniśmy mu przygotować coś bardziej wymagającego. Internet jest pełen przepisów na takowe zabawki, a tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i zdrowy rozsądek!
Zabawki i zabawy węchowe mogą być również dobrym pomysłem na zastąpienie (na czas terapii) nimi jakiejś części spaceru i codziennej aktywności psa, której ten potrzebuje, a która dla części psów może być bardzo trudna do zniesienia (np. codzienne spacery po osiedlu, ulicy).
Pamiętajmy również, że dobroczynny wpływ węchu nie ogranicza się tylko do psów z tzw. problemami. Większość psów i opiekunów będzie czerpać z tego dużo przyjemności!
Także nie czekajmy! Do dzieła!

___________________________________________________
Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski


5 1 vote
Ocena
Śledź dyskusję
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
9 lipca 2020 22:04
Ocena :
     

Czekam na kolejny artykuł o treści „jak zacząć nosework”, jak bawić się z psem na zewnątrz, skąd będzie wiedział ze w krzakach jest ukryta zabawka i mamy jej teraz szukać? 😉 jak nauczyć psa skojarzenia komendy „szukaj” z wachaniem?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x