Co Mówi Pies -> Porady -> Pies ziewa i oblizuje nos
pies ziewa i oblizuje nos

Pies ziewa i oblizuje nos

Na pewno widziałaś psa, który ziewa i oblizuje nos?

Pies, który ziewa i oblizuje nos to częsty obrazek! Obserwując psy, najczęściej interpretujemy zachowania, bazując na doświadczeniu w kontaktach z ludźmi. Wyłapujemy  sygnały i zachowania, które występują u innych. Nie jest to dziwne, przecież to na interakcjach z ludźmi spędzamy większą część życia. Jesteśmy na nie wyczuleni i łatwo zwracają naszą uwagę, kiedy prezentują je psy. Niestety z tego powodu umyka nam często olbrzymia ilość informacji.

Posłużę się kilkoma przykładami najczęściej mylnie interpretowanych zachowań. Jest ich jednak znacznie więcej. Warto zatem być uważnym i uczyć się psiego języka, psiej komunikacji. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć swojego psa i zbudować trwała relację na solidnych podstawach.

Dlaczego pies ziewa?

Ziewanie psa to często obserwowane zachowanie. Łatwo jest je zauważyć ponieważ sami często ziewamy. Najczęściej, jak jesteśmy zmęczeni i nasz mózg potrzebuje się dotlenić. Co oznacza ziewanie psa? Czy również jest zmęczony?
Ziewanie jest jednym z sygnałów stresu u psa i w bardzo wielu przypadkach to właśnie stres będzie za nie odpowiedzialny.
Jeśli znów zaobserwujesz ziewanie psa, zastanów się, co je wywołało. Wyobraź sobie, że akurat jesteś u weterynarza, albo  trenujesz z psem i uczysz go czegoś nowego lub trudnego. Jeśli wtedy on zaczyna ziewać powinno to być sygnałem dla Ciebie, żeby zastanowić się nad tym, czy czasami pies nie jest narażony na zbyt duże obciążenia. Szczególnie niepokojąca powinna być sytuacja, w której pies ziewa raz za razem, a co więcej, widoczne są również inne sygnały stresu. Przykładowo, pies ziewa i oblizuje nos.

Dlaczego pies oblizuje nos?

Ponieważ jest to kolejne zachowanie, któremu przypisuje się znaczenie odbiegające często od jego rzeczywistej przyczyny, mówimy o nim! Zaobserwuj w jaki sposób pies oblizuje nos. Oblizywanie językiem przodu nosa lub jego boków w wielu przypadkach może oznaczać, że poziom stresu u Twojego psa zaczyna wzrastać. Jeśli pies nie oblizuje się w trakcie jedzenia, albo akurat coś mu się nie przyczepiło do nosa, to powinnaś zwrócić większą uwagę na to, co się z nim dzieje. Powodów stresu może być wiele. Nie sposób ich wszystkich wymienić, dlatego uważność i obserwacja będą kluczowe, by zdiagnozować problem. Być może stres był tylko chwilowy i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak sama wygenerowałaś problem, to najszybciej, jak to możliwe, zaprzestań jakiejś czynności. To pomoże psu obniżyć poziom stresu.

Nie tylko, gdy pies ziewa i oblizuje nos, stresuje się!

Gryzienie smyczy jest kolejnym często źle interpretowanym sygnałem. Zazwyczaj kojarzone z chęcią zabawy lub dominacji jest bezpośrednio powiązane (nie zgadniesz 🙂 ) ze stresem.
Oczywiście, pies może złapać za smycz, by się nią przeciągać. Zwłaszcza jeśli go tego nauczysz (co nierzadko się zdarza). Najczęściej jednak pies złapie za nią i będzie szarpać, by rozładować towarzyszące mu napięcie.
Może wynikać ono z nadmiernej ekscytacji, narastającego stresu lub strachu. Powodów może być wiele. Często jednak gryzienie smyczy będzie występować chwilę po pojawieniu się nieprzyjemnych emocji i dość łatwo powinno być Ci zdiagnozować przyczynę tego zachowania. A co za tym idzie – pomóc psu rozwiązać problem.
Co ciekawe, gryzienie smyczy pomaga psu rozładować stres i napięcie i jeśli nie jest w danej chwili bardzo uciążliwe lub niebezpieczne należy pozwolić mu to robić. Zakazywanie, wyrywanie smyczy, czy karcenie może spowodować narastanie problemu, a pies może podjąć próby rozładowania się na innym przedmiocie (np. Twojej kurtce 😉 ).

Pies sika w domu.

„On zrobił to na złość. Nasikał, bo zabroniłam mu czegoś”.
To i temu podobne zdania słyszałem już wielokrotnie. Przypisywanie psu złych intencji i robienie „na złość” to częste interpretacje niektórych zachowań. Nie inaczej jest, kiedy pies sika w domu.Dlaczego tak się zachowuje? Jeśli pies zrobi to w sytuacji, gdy jesteś na niego zdenerwowana, podnosisz głos, zabraniasz mu czegoś, to jest duże prawdopodobieństwo, że zrobi to z powodu przykrych emocji. Stres czy frustracja lub zbytnie pobudzenie mogą na to wpłynąć. Posądzanie wtedy psa o celowe i zamierzone działanie będzie dla niego krzywdzące. Stawia go w roli winowajcy, gdy tak naprawdę jest ofiarą Twojego postępowania.
Zarówno ziewanie, oblizywanie się czy sikanie psa w domu mogą występować również z innych powodów i zawsze należy to wziąć pod uwagę. Oceniaj je w konkretnym kontekście. Określ motywację psa i przyjrzyj się temu, co dzieje się dookoła niego. Podane przykłady są jednak na tyle częste i błędnie rozumiane, że dobrze byłoby nauczyć się je prawidłowo rozumieć. Błędne wnioski oddalą Cię od rozwiązania problemu i zrozumienia, co mówi pies.

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart