Co Mówi Pies -> Fakty i mity -> Pies sika jak się wita. Co to znaczy?
pies sika jak się wita

Pies sika jak się wita. Co to znaczy?

Ty wracasz, a pies sika jak się wita!

Pies sikający przy powitaniu może zdenerwować, zamiast wywołać uśmiech radości! Ale to nie jedyne „niepoprawne” powitanie. Czy zastanowiło Cię kiedyś, że jakość powitań z psem ma znaczenie? Bardzo intensywne emocje psa przy powitaniu wcale nie muszą być dobre. Często silna reakcja emocjonalna na widok jakiejś osoby – znanej lub obcej, może oznaczać „lubię Cię, ale jednocześnie się Ciebie boję!”. W takim wypadku zaobserwujesz często, że pies sika jak się wita lub usłyszysz wysokie tony psiego szczeku. Czasami możesz niechcący podkręcać takie zachowanie przez czochranie, klepanie i mówienie podekscytowanym głosem.

 

pies sika jak się wita

 

Jak powinien cieszyć się pies, który ma z Tobą zdrową relację?

Radośnie, ale nie jak wariat. Jeśli podczas powitania masz wrażenie, że pies niemal wychodzi ze skóry, to oznaka, że nie radzi sobie z emocjami.

Krótko wybucha entuzjazm, który dość szybko przechodzi do umiarkowania. Jeśli powitanie nie ma końca i pies chodzi za Tobą dysząc i piszcząc, być może cierpi na lęk separacyjny.

Kontrolując swoje zwieracze. Jeśli zdarza się, że pies sika podczas powitania to sygnał stresu i próba obniżenia konfliktu w interakcji. Być może za mocno się nad psem pochylasz – co oznacza groźbę lub zbyt intensywnie go głaszczesz?

 

Co robić, gdy Twój pies sika jak się wita?

Nie karz psa. Krzyk, pokazywanie palcem i pytanie psa „co ty tu zrobiłeś?!” sprawi, że zwierzak jeszcze mocniej się zestresuje i następnym razem nasika więcej – aby Cię uspokoić.

Zmniejsz intensywność witania się z psem. Wystarczy uśmiech i krótkie „cześć”. Po ok. 15 minutach zawołaj psiaka i na spokojnie pogłaszcz.

Daj psu strategię! Gdy pies sika jak się wita, roznoszą go emocje. Zaaranżuj rytuał i zawsze jak wchodzisz do domu, podaj psu gryzaka naturalnego do pyszczka lub nową zabawkę, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Żucie i gryzienie obniża psie emocje i pomaga wrócić do równowagi.

 

Zatem jeśli masz wrażenie, że Twój pies „słabo się cieszy”, spójrz na to z innej strony. Być może ma z Tobą właśnie najlepszą, najbezpieczniejszą relację, w której czuje się stabilnie. Tu dowiesz się więcej, jak prawidłowo budować relację z psem. Posłuchaj nagrania – KLIK! i przeczytaj e-booka – KLIK!

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart