„Pies zapiera się na smyczy”, „Nie chce iść na spacer”, „Zapiera się jak osioł”, „Próbuje mnie zdominować”, „Chce decydować, gdzie idziemy”.
Problem, że pies zapiera się na smyczy zgłaszacie równie często, co ciągnięcie na niej.
Zdarza się to w różnych sytuacjach i różne są interpretacje takich zachowań przez Opiekunów. Czasami trafne, a innym razem zupełnie chybione.
Ten artykuł przybliży Ci motywacje psa, gdy nagle postanawia, że… dalej to już nie idziemy.
Zatem dlaczego pies zapiera się na smyczy?
Skupię się tutaj na najczęstszych przyczynach, choć nie wątpię, że może być ich więcej. Spora część zgłoszeń problemu dotyczy szczeniąt, więc od nich zacznę, ale można te przypadki przypiąć do każdego w zasadzie psa.
Pierwszy kontakt ze smyczą i obrożą
Jeśli do Twojego domu trafia szczenię, prędzej czy później niezbędne będzie założenie mu smyczy i obroży. Jeśli pies źle to zniesie, uraz może mu pozostać na wiele miesięcy. Każde przypięcie smyczy może skutkować właśnie zapieraniem się na niej lub próbą uwolnienia się.
Tak samo będzie w przypadku psa dorosłego – jeśli nie miał wcześniej kontaktu z tymi akcesoriami lub ma złe skojarzenia, zachowa się podobnie. Psy z adopcji mogą dodatkowo mieć przykre skojarzenia ze smyczą po pobycie w schronisku.
Zadbaj o to, by pierwszy kontakt ze smyczą i obrożą był przyjemny. Nie musisz nawet zakładać obroży czy przypinać smyczy. Połóż je na ziemi, żeby pies mógł się z nimi zapoznać. Użyj smakołyków, by wywołać pozytywne skojarzenia.
Jak już założysz smycz i obrożę, pozwól psu na swobodne przemieszczanie się, nie zatrzymuj go i nie blokuj. Stopniowo zwiększaj kontrolę na smyczy, jeśli będzie to konieczne.
Złe doświadczenia z przestrzenią spacerową
Większość psów nie będzie miała większego problemu ze smyczą, o ile sami go nie stworzymy.
O tym jak prawidłowo prowadzić psa na smyczy dowiesz się więcej z tego wideo „Tajniki prawidłowego chodzenia na smyczy”.
Jednak złe doświadczenia na spacerze również mogą przyczynić się do zapierania się psa na smyczy. Pierwsze spacery po osiedlu lub wokół domu są szczególnie kluczowe w przypadku szczeniąt. Wyjście w nieznany świat, mnogość zapachów, hałas uliczny czy szczekające za płotem psy mogą skutecznie zniechęcić go do ponownego podążenia w tę stronę na kolejnym spacerze.
I to nawet w sytuacji, gdy tych psów (lub innego stresującego bodźca) już tam nie będzie. Pies to zapamięta. To tak jakby Ciebie spotkała nieprzyjemna sytuacja na osiedlu. Przez kolejne tygodnie lub miesiące będziesz omijać to miejsce, wiedząc dobrze, że przecież nic Ci tam nie zagraża.
Dlatego bądź uważna/y. Jeśli pies zapiera się na smyczy – obserwuj go. Gdy będzie odczuwał strach lub stres, łatwo będzie to zauważyć (oczywiście wiedząc, na czym się skupić).
Więcej o sygnałach stresu lub strachu znajdziesz w naszej serii na YouTube: „Akademia psiego języka”
Pierwsze spacery rób zawsze w bezpiecznej przestrzeni koło domu, powoli z dnia na dzień idąc coraz dalej. Pozwól psu oswoić się z otoczeniem na jego zasadach i w tempie dostosowanym do jego możliwości (u każdego psa będą one inne).
9 PATENTÓW SMYCZOWYCH. Bezpieczny i przyjemny spacer
Inne przyczyny zapierania się psa na smyczy
Może mieć poczucie swojej siły i sprawczości i będzie chciał zdecydować gdzie iść, zamiast ślepo podążać tam, gdzie chcesz Ty. Często pies ma zupełnie inną wizję dobrego spaceru, niż jego Opiekun.
Może zobaczyć jakiegoś psa i koniecznie chcieć do niego podejść. Samce mogą wyczuć sukę w rui i bardzo chcieć podążyć jej śladem. Może też czujny psi nos wyczuje w oddali smakowite kąski leżące na trawniku i będzie chciał pójść akurat w ich stronę.
Znalezienie przyczyny będzie należeć do Ciebie. Tylko wtedy skutecznie da się rozwiązać problem.
By przekonać psa do pójścia tam gdzie chcesz, możesz również użyć siły (nie bezmyślnej szarpaniny). Po to, by pokazać mu, że w tym konkretnym przypadku to jednak Ty decydujesz. O tym, jak skutecznie i rozważnie to robić, możesz dowiedzieć się z tego nagrania na naszym kanale YouTube >> „Tajniki prawidłowego chodzenia na smyczy”
Możesz użyć smakołyków, by przekonać psa do swojej racji. W tym przypadku jednak pamiętaj, by nie nagradzać psa za to, że łaskawie się ruszył z miejsca tylko za to, że za Tobą podąża. Jeśli nagrodzisz tylko podejście do Ciebie, najpewniej znów się zatrzyma i cały proces będziesz powtarzać od nowa.
Dodatkowo zadbaj o to, by spacer na smyczy był atrakcyjny dla psa. Porzuć plan przejścia jak najdłuższego odcinka w jak najkrótszym czasie. Psy lubią chodzić swoimi ścieżkami i delektować się zapachami. Dobrze byłoby im to umożliwić spokojne podążając za nimi, jeśli tylko nie chcą zrobić czegoś głupiego.
Jeśli pies nie chce iść i zapiera się na smyczy, może rozwiązaniem będzie zmiana kierunku i pójście w inną stronę?
Przydać się może również nauczenia psa chodzenia blisko Ciebie (tzw. „chodzenia przy nodze”) na komendę i nagradzanie go za to. Może to umożliwić przejście trudniejszych odcinków bez zbędnego przeciągania się z psem.
Pamiętaj! Pies na pewno nie robi Ci na złość, nie zapiera się na smyczy specjalnie, ma swój konkretny i istotny dla niego powód. Poznaj go i rozwiążesz problem. Nie działaj siłowo, nie szarp się z psem. Powiększy to tylko problem i Waszą frustrację.
_______________________________________________________________________________________________
Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski