Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, jak oduczyć psa spać w sypialni?
Czasem trener/behawiorysta zaleca oduczyć psa spać w łóżku czy sypialni. Taka wskazówka pojawia się zwykle, kiedy pies przejawia problemy separacyjne. Pies wyje? „Wyrzuć go z sypialni!” Pies chodzi za Tobą krok w krok? „Wyrzuć go z sypialni!”
Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z psami z lękiem separacyjnym pokazuje coś innego. Nie potrzebujesz oduczyć psa spać w sypialni, a wręcz odwrotnie!
Dlaczego odradzamy Ci pracę nad tym, by oduczyć spa spać z Tobą?
Ponieważ psy z lękiem separacyjnym mają zaburzone poczucie bezpieczeństwa. O przyczynach problemów z zostawaniem samemu w domu szeroko mówimy tutaj – KLIK!
Dlatego przyklejają się do człowieka, dlatego wyją, szczekają czy niszczą dom podczas Twojej nieobecności. Oduczanie psa spania w sypialni może paradoksalnie pogłębiać problem, bo w ciągu dnia będziesz starała się zrekompensować mu samotną noc. Wspólny sen jest też jednym z filarów zawiązywania silnych więzi społecznych. Każąc psu spać osobno, eliminujesz ten istotny czynnik budowania poczucia bezpieczeństwa.
Żeby jednak wspólne spanie miało zbawienny wpływ, musi stanowić jeden z elementów całościowej pracy nad problemami Twojego psa. Zdajemy sobie sprawę, że pojedynczym artykułem nie wyjaśniamy w pełni wszystkich zawiłości pracy nad lękiem separacyjnym.
Oto najważniejsze działania, jakie możesz podjąć, aby problem zniwelował się/zniknął:
- Zaproś psa do sypialni, zamiast go tego oduczyć. Jego sen będzie głębszy, a emocje ukojone <3
- Wyznacz czas w domu na kontakt z psem i brak kontaktu. To rozjaśni psu, kiedy może na coś liczyć, a kiedy nie.
- Dbaj o dużo węszenia na spacerach oraz zrób sesję szukania w domu. Użycie nosa męczy psa, a jednocześni obniża napięcie emocjonalne.
- Pracuj nad stopniowym przyzwyczajaniem psiaka do samotności. To pozwoli mu w swoim tempie zaakceptować fakt, że człowiek znika.
- Podawaj psu coś do żucia i lizania (KONG, LickMata, gryzaki naturalne). Lizanie i żucie powoduje wydzielanie się endorfin w psim mózgu! 😀 Jak dobrać gryzaki do Twojego psa pokazujemy i tłumaczymy w tym nagraniu – KLIK!
Mamy nadzieję, że już wiesz, że nie potrzebujesz oduczyć psa spania w Twoim łóżku! 🙂
A przynajmniej ze względu na jego wychowanie. Co robić jednak, gdy np. masz astmę lub inną chorobę, której objawy zaostrzą się przy wspólnym spaniu? Czasem wystarczy wietrzyć dobrze sypialnię. Czasami trzeba usunąć dywan albo zostawić drzwi do pokoju otwarte. Jeśli te rozwiązania nie działają dla Ciebie dobrze, spróbuj zamontować bramkę w drzwiach i ułożyć posłanie psa tuż obok niej po drugiej stronie.
___________________________________________________________