Co Mówi Pies -> Fakty i mity -> Agresja u psa – co robić?
agresja u psa

Agresja u psa – co robić?

Agresja u psa – czy się jej boisz? 

Czym jest agresja u psa i jak można na nią spojrzeć trochę inaczej? Czym są zachowania agresywne? Co to znaczy pies agresywny? Na potrzeby niniejszego tekstu nazwę tak zachowania, które stwarzają ryzyko wyrządzenia szkody innemu osobnikowi. Myślę również, że to najbardziej odzwierciedla rozumienie „agresji” przez większą część społeczeństwa.

Czy rasa ma wpływ na agresję u psa?

Po pierwsze, jednym z mitów jest przekonanie, że niektóre rasy psów są „agresywne”. Czy to prawda? W Polsce mamy nawet krótką (na szczęście) listę takich ras, nazywaną potocznie „Wykazem ras psów agresywnych”. Należą do niej m.in. rottweiler czy owczarek kaukaski. Moim zdaniem zupełnie niezasłużenie. Są to silne, często pewne siebie psy i jeśli już zachowują się agresywnie, będą dużo bardziej niebezpieczne od jamnika szorstkowłosego czy labradora. Nie oznacza to jednak, że rodzą się po to, żeby zabijać. I tu drugi mit:

Labradory i  goldeny nie zachowują się agresywnie

Niestety muszę rozczarować entuzjastów tej teorii, gdyż przyjmowałem na terapię niejednego osobnika obu tych ras. Owszem, są to psy mające z tym problemy – niektóre osobniki są zupełnie pozbawione agresji. Przez to często nie potrafią się obronić i są narażone na trwałe defekty emocjonalne. Nie należy jednak zakładać, że nigdy nie zachowają się agresywnie w stosunku do innego psa czy człowieka.
Zapamiętaj zatem, że zachować agresywnie może się każdy pies, bez wyjątku. Agresja sama w sobie nie jest przenoszona przez geny. Genetycznie natomiast psy dziedziczą pewne cechy, które mogą wpływać na predyspozycje do zachowań agresywnych.

Rodzaje agresji u psów

Dlaczego pies jest agresywny? Nauka mówi nam o kilkunastu rodzajach agresji. Może ona być spowodowana:

  • bólem,
  • związana z obroną zasobów,
  • terytorialna

Jednak należy pamiętać, że zdecydowana większość zachowań problemowych pochodzi z doświadczeń danego osobnika od momentu przyjścia na świat. To one wpływać będą na jego zachowanie w przyszłości. Dodatkowo większość tych zachowań będzie wynikała z lęku.

Jak oduczyć psa agresji?

Podniesieniem w odpowiednim momencie pewności siebie Twojego psa poprzez:

To wszystko sprawi, że Twój pies będzie lepiej radził sobie z napotkanymi sytuacjami i rzadziej będzie musiał używać zachowań agresywnych. Nie znaczy to jednak, że pies już nigdy nie zachowa się agresywnie. Nie jest to zresztą dziwne, ponieważ zachowania te są naturalnymi dla każdego psa. Są niezbędne do radzenia sobie w niektórych sytuacjach i są naturalną częścią komunikacji. U nas ludzi zresztą jest bardzo podobnie. Nie należy więc ich potępiać czy karać za nie psa. Należy znaleźć źródło problemu i poszukać pomocy w jego rozwiązaniu.

Rozwiązania problemów z agresją? Posłuchaj porad behawiorystów w nagraniu: „Twój pies rzuca się na inne psy? Jest agresywny? Porady doświadczonych behawiorystów”

Komunikacja agresywna psa

Pamiętaj, że agresja u psa to ważny rodzaj komunikacji! Wyobraź sobie sytuację, w której stoisz sobie na przystanku i podchodzi do Ciebie jakiś człowiek. Zaczyna mówić Ci, że chce od Ciebie pieniądze i jeśli ich nie dostanie, pobije Cię do nieprzytomności. Czy to jest zachowanie agresywne? Według mnie tak! Taki człowiek nie musi się przecież na mnie rzucić z pięściami, żebym uznał go za agresora. A dla postronnego obserwatora z dużej odległości mógłby wyglądać nawet jak ktoś pytający Cię, czy jego autobus akurat nie odjechał. Jeśli jednak ktoś by się całej sytuacji przyjrzał uważniej, mógłby zauważyć zdenerwowanie na Twojej twarzy, układ całego ciała sugerujący, że jesteś w napięciu, przestraszona/y, a u niego zauważyłby ofensywny styl komunikowania, świadczący o jego prawdziwych zamiarach.

Psi język – komunikacja agresywna psów

Podobnie jest u psów. Potrafią one komunikować się na duże odległości, sygnalizować problemy dużo wcześniej niż dojdzie do ataku i grozić sobie w często trudny do zauważenia sposób. Dlatego też ważne jest obserwowanie i analiza zachowań oraz nie wyjmowanie ich z kontekstu sytuacji i ocenianie tylko na podstawie wyniku końcowego. W praktyce spotykam się z uznawaniem za zachowanie agresywne głównie tzw. „rzucanie się na smyczy” czy bezpośredni atak na drugiego osobnika. Tak naprawdę, te są zazwyczaj już ostatnim etapem na długiej drodze komunikowania problemu.

Agresywny pies – czy to problem?

Tak, agresja najczęściej jest problemem i należy jak najszybciej próbować sobie z nią poradzić. Ciekawostką jest, że Opiekunowie psów żyją z problemem przeciętnie koło 2 lat, zanim zaczną szukać profesjonalnej pomocy, zamiast zmierzyć się z tym od razu! Od samego początku w mojej opinii powinnaś/eś uznać, że to Twój pies ma problem i powinnaś mu pomóc go rozwiązać, a nie że to Ty masz problem psem.

Takie empatyczne podejście sprawia, że dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć motywację psa, a co za tym idzie, pomóc mu. Ponieważ to bardzo często Twój pupil spotyka się z takim oprychem jak wspomniany człowiek na przystanku. Dla niego jest nim inny pies, człowiek, samochód czy inna trudna sytuacja. Jeśli Ty odepchnęłabyś agresora z naszego porównania, być może nawet uderzył/a go, to w naszej własnej ocenie tylko byś się broniła. Więc czułbyś się usprawiedliwiony. Z punktu widzenia postronnej osoby to Ty mogłabyś być uznana za agresora. Ten, który bacznie się przyglądał, wiedziałby jednak, jaka jest prawda. Dlatego bądź uważnym obserwatorem, pomagaj swojemu psu odnaleźć się w trudnych sytuacjach i staraj się je zrozumieć najlepiej, jak możemy. Praca nad agresją u psa wymaga wsparcia zwierzaka i prawdziwej, dobrej relacji z Opiekunem!

Posłuchaj wywiadu! Prawdziwa historii Opiekunki agresywnego psa – problemy, wyzwania, porażki, radości. TUTAJ 

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart