Co Mówi Pies -> Porady -> Dwie ciekawe sztuczki, których szybko nauczysz psa
sztuczki

Dwie ciekawe sztuczki, których szybko nauczysz psa

Psie sztuczki – dlaczego są super?

Tutaj (klik!) pisaliśmy, dlaczego sztuczki powinny pojawić się w repertuarze Twoich codziennych aktywności z psem. Te potrafiące dać masę radości ćwiczenia mają nie tylko funkcję rozrywkową. Być może zainspirowaliśmy Cię i nawet już myślałaś o rozpoczęciu nauki z Twoim czworonogiem, ale nie miałaś pomysłu, *czego* konkretnie psa nauczyć? Poddajemy zatem pod rozwagę dwa proste triki, których nauczenie nie zajmie Wam wiele czasu, a przyniesie sporo zabawy!

Super dwie psie sztuczki

Nas zainspirowały do wyboru akurat tych dwóch ćwiczeń… psie smaczki! Koema wypuściła linię psich przysmaków, na opakowaniach których widnieją opisy psich trików – zobacz sam – KLIK!

Wiadomo jednak, że na takim opakowanku nie ma dużo miejsca, dlatego postanowiliśmy poszerzyć instrukcję o dodatkowe wskazówki. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie Ci uczyć psa!

Pamiętaj, aby do ćwiczeń zapewnić spokojne otoczenie i brak rozproszeń. Możesz zacząć w domu w porze, w której reszta domowników zajmuje się innymi sprawami lub jesteś w domu sama.

Do nauki każdej ze sztuczek potrzebujesz: psa, dobrego nastroju i atrakcyjnych przysmaków. Pamiętaj, aby ćwiczyć w sesjach treningowych, które rozpoczynasz imieniem psa i kończysz hasłem, np. KONIEC. Niech jedna sesja nie liczy więcej, niż 3-4 powtórzenia. Dzięki temu psiak nie zmęczy się nauką i będzie chciał więcej. Pomiędzy sesjami zachowaj przynajmniej kilkudziesięciominutowe przerwy.

 

Dotykanie nosem ręki

To jedno z najłatwiejszych do uzyskania psich zachowań, które może posłużyć Ci jako baza do nauki różnych innych sztuczek. Psiak umiejąc podążyć nosem za wyciągniętą dłonią, może w łatwy sposób zostać naprowadzony na inne, bardziej skomplikowane pozycje 🙂 Jak wygląda polecenie NOS, zobaczysz tutaj – KLIK!

ETAP 1

Pokaż psu blisko noska płaską otwartą dłoń, najlepiej z włożonym między palce smaczkiem. To sprawi, że psiak z pewnością dotknie jej nosem! UWAGA! To pies ma dotknąć nosem dłoni, a nie Ty dłonią psiego nosa.
Jak tylko to zrobi, powiedz „TAK!”/”OK!” lub inne krótkie hasło, które będzie zaznaczało psu moment wykonania zadania. Natychmiast po tym wypuść z dłoni smakołyk, by psiak mógł go zjeść. Staraj się jak najszybciej wycofać smakołyk z pomiędzy palców tak, aby pies dotykał już samej dłoni. Oczywiście natychmiast po wykonaniu sztuczki go nagradzaj. Sesje z tego etapu powtarzaj tak długo, aż pies nie będzie płynnie dotykał na sekundę dłoni, gdy tylko ją wystawisz. Z czasem pokazuj dłoń z różnych stron (lewa, prawa, nad psem, pod psem).

ETAP 2

Pokazuj dłoń z coraz większej odległości od psiego pyszczka. Z początku niech to będą 2 cm, potem 5cm, 10cm, pół metra, itp. Tu już możesz dodać hasło, np. NOS. Wypowiedz je w momencie tuż przed dotknięciem nosa do dłoni. Gdy psiak płynnie robi ćwiczenie i dochodzi do Twojej ręki z różnych odległości, wypowiadaj hasło wcześniej – zanim wystawisz dłoń.
Możesz też powoli oczekiwać, że pies będzie coraz dłużej przytrzymywał nosek na Twojej dłoni. W tym celu wypowiadaj hasło kończące („TAK”/”OK”) z coraz większym opóźnieniem – zacznij od 1 sekundy i bardzo stopniowo wydłużaj.

ETAP 3

Ucz podążania za ręką. Zacznij odsuwać dłoń od psa tuż przed momentem, w którym nosek by jej dotknął. Na początku odsuwaj o 2cm i zatrzymuj dłoń, by nos ją dogonił. Gdy to już psiak robi płynnie, odsuwaj dłoń na coraz większą odległość. UWAGA! Pamiętaj, by ruch ręki był bardzo płynny i stopniowo zwiększaj dystans. Gdy pies już podąża za dłonią po linii prostej, zacznij dodawać zakręty. Najpierw duże, szerokie łuki, a potem coraz ciaśniejsze. Bawcie się zmianami kierunków, dodawajcie przeszkody i twórzcie nowe sztuczki (jak np. slalom między nogami 🙂 ).

 

Nauka sztuczki „obrót”

Tę sztuczkę z powodzeniem możesz wykorzystać, jako element większego układu choreograficznego do sportu doggie dancing lub freestyle’u frisbee!

ETAP 1

Jeśli Twój pies umie już podążać za ręką z komendy NOS, możesz użyć tego do naprowadzenia psa na OBRÓT. Jeśli jednak jesteście nadal w trakcie nauki lub chcesz zacząć od OBROTU, zacznij tak.

Weź smakołyk w dwa palce i przystaw do psiego nosa. Wykonaj ręką ze smakołykiem taki ruch w stronę boku głowy psa, jakbyś ciągnął go za niewidzialny sznureczek doczepiony do nosa. To ma być naprawdę płynny ruch, rozpoczynający się od samego nosa psa. Upewnij się, że zwierzak nadąża za tempem Twojej ręki! Ćwicz ten ruch tak długo, aż nie stanie się płynny. Następnie spróbuj ruch ręką ze smakołykiem przeciągnąć do boku psa tak, aby ten zgiął się wpół. Możesz podzielić to na jeszcze mniejsze odcinki „zginania się” psa. Prowadź sesje tak długo, aż ruch psiego ciała nie będzie płynny. Wtedy wznieś sztuczkę na kolejny poziom trudności – domknij pętlę. Czyli zaczynając od nosa psa, naprowadź go ręką tak, by noskiem zatoczył pełne koło. Zobacz – o tak – KLIK!

ETAP 2

Gdy to już pies robi płynnie, wycofaj smakołyk z ręki, ale bądź gotów na natychmiastowe nagrodzenie go tuż po domknięciu pętli. UWAGA! Nie zmieniaj ustawienia dłoni – niech nadal wygląda tak, jakbyś coś w niej trzymała. Czas na zmianę gestu przyjdzie później. Pora na wprowadzenie hasła! Z początku wymawiaj je, gdy pies już prawie kończy obrót, tak by zaraz później go nagrodzić. Z czasem mów OBRÓT coraz wcześniej, aż zaczniesz wymawiać hasło przed naprowadzeniem psa ręką.  Stopniowo zacznij minimalizować gest tak, aby na samym końcu został niewielki ruch palcem/dłonią, sugerujący psiakowi wykonanie sztuczki.

Sztuczek czas start!

To dopiero przedsmak! Możesz eksperymentować z kolejnymi psimi trikami z opakowań smaczków Koemy i nie tylko! Obserwuj, nauka których trików przychodzi Twojemu psu łatwiej, a których trudniej. Czy woli sztuczki związane ze zmianą pozycji ciała? A może z wykorzystaniem przedmiotów lub elementów otoczenia? Zapraszamy Cię do poznania swojego psiaka jeszcze lepiej właśnie dzięki wspólnej zabawie w sztuczki.

 

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska-Piniecka. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
No products in the cart.