Co Mówi Pies -> Porady -> Psie postanowienia noworoczne
postanowienia

Psie postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne psiarzy

Postanawiasz już od jakiegoś czasu, że…. Tak! Początek roku to jedna ze świetnych okazji do wprowadzenia zmian. Mając psa, możesz chcieć urozmaicić psią codzienność lub polepszyć relację ze swoim czworonogiem. To super pomysł i w dodatku masz na to kilka dość prostych sposobów. Dzisiaj omówimy konkretnie jeden z nich – mianowicie psie sztuczki!

 

Postanawiasz bez presji…

Dokładnie – presję masz w pracy, nie musisz jej nakładać sobie w domu. Nie idziesz na żaden konkurs osiedlowych trefnisiów, dlatego możesz podejść do tematu na spokojnie. Im więcej radości i luzu będzie w Twoim treningu sztuczkowym z psem, tym ciekawszy efekt wyjdzie na koniec! Możesz się zdziwić, jak uwalniająco na współpracę z psem wpływa brak oczekiwań i presji. Łatwiej będzie Ci zacząć swobodny trening od prostych sztuczek (które jak nie wyjdą, to przecież nic nikomu się nie stanie), niż do nauki posłuszeństwa. Dlaczego? Jakaś część zakorzeniona w nas, ludziach, często ma problem z potraktowaniem nauki komend „poważnych”, jak SIAD, WARUJ czy NOGA na równi ze sztuczkami. A w psim rozumieniu są to tak samo abstrakcyjne i mało znaczące zachowania. Dlatego tym bardziej, prowadź trening tak, aby był ciekawy, sprawiał radość i miał jasne kryteria, dzięki czemu pies się nie sfrustruje i będzie zmotywowany do nauki!

 

Komunikacja to podstawa!

Nauka psa sztuczek to także świetna okazja do przyjrzenia się komunikacji Twojego przyjaciela. Wszak psy mówią głównie ciałem, a podczas sesji ćwiczeniowych możesz zaobserwować wiele sygnałów. Po psiej mowie ciała rozpoznasz, czy trening nie jest frustrujący, czy Twoje działania nie stresują psa oraz czy to, co robicie, sprawia mu satysfakcję. Jeśli dopiero raczkujesz w rozpoznawaniu psiej mowy ciała, zapraszamy Cię do uczynienia z tej nauki kolejnego postanowienia noworocznego! Łatwo będzie Ci rozpocząć z naszym Podręcznikiem Do Nauki Psiego Języka – klik!

Aby pies łatwo się uczył, kryteria powinny być tak dobrane, aby na każdym etapie nauki nie czuł stresu i z chęcią sam podejmował aktywność z Tobą. Jeśli zatem obserwujesz sygnały stresu, wiedz, że trzeba coś zmienić w Twoich sesjach. Być może podziel zachowanie na mniejsze „kawałki”? Albo zmień miejsce treningów na mniej rozpraszające?

 

Zbuduj pewność siebie psa

Twoje sztuczkowe postanowienie noworoczne może stać się czymś więcej, niż formą rozrywki. Czy wiesz, że gdy pies odnosi sukcesy, buduje swoją pewność siebie? Nauka trików to jeden z prostych sposobów na pokazanie psu, że potrafi, że świetnie sobie radzi, a co za tym idzie, ma poczucie sprawczości! W nauce sztuczek łatwo jest podzielić zachowania na małe kawałki i bardzo stopniowo podnosić kryteria. To dodatkowo wzmocni w psiaku poczucie, że w zasadzie cały czas jest łatwo i on jest taki super. Nauka sztuczek często angażuje całego psa. Dzięki nauce nowych trików, Twój psiak zyska większą świadomość swojego ciała! Ani się obejrzy, jak będzie umiał nową sztuczkę, a jego poczucie pewności siebie skoczy w górę!

Czego uczyć w takim razie psa? Inspirację znajdziesz przy okazji kupowania smaczków na nagrody! Kliknij i zobacz, jakie sztuczki proponuje KOEMA na opakowaniach swoich przysmaków!

 

Życzymy Ci konsekwencji i powodzenia w realizacji Twoich pieskowych postanowień noworocznych!

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska-Piniecka. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart