Co Mówi Pies -> Porady -> Jak pies okazuje miłość? 5 oznak, że pies Cię kocha!
miłość

Jak pies okazuje miłość? 5 oznak, że pies Cię kocha!

Jak pies okazuje miłość?

To, jak pies okazuje miłość, wydaje się być oczywiste dla wielu Opiekunów tych czworonogów. Nie zawsze jednak jest to tak jednoznaczne. Sygnałów jest bardzo dużo, pamiętaj także, że wiele psów ma swój indywidualny zestaw komunikatów. Czasami znaczenie danego zachowania będzie zależało od okoliczności, w których się pojawią. W niniejszym artykule opiszemy 5 sygnałów, które oznaczają ciepłe uczucie u psa. Pamiętaj, że na relację i psią miłość pracujesz głównie TY i to TY jesteś stroną odpowiedzialną za to, jak Wasza relacja będzie wyglądała. Zatem to, czy pies Cię kocha ogólnie i w konkretnych aspektach będzie zależało mocno od Twoich działań, które podejmiesz w różnych życiowych sytuacjach. „Kochanie” u psa wiąże się bezpośrednio z poziomem zaufania do Ciebie w danych aspektach. Zatem można powiedzieć, że im bardziej w jakiejś sytuacji pies czuje się przy Tobie bezpiecznie, tym bardziej Cię kocha 🙂

 

Miłość spożywcza, czyli uczucie w kontekście jedzenia

Psy, które czują się dobrze z jakimś członkiem grupy społecznej, zazwyczaj (bo są wyjątki 😉 ) chętnie dzielą się jedzeniem. Wspólne rozrywanie i przeżuwanie zdobyczy zawiązuje relacje społeczne i wzmacnia więzi pomiędzy członkami grupy. Zatem jeśli Twój psiak chętnie wtyka Ci gryzaki do rąk, bez problemu odsuwa się od miski, gdy je oraz pozwala Ci sprawdzać znalezione na spacerze „skarby”, najprawdopodobniej istnieje między Wami „miłość spożywcza”. Aby to uczucie się rozwijało, nigdy nie wyrywaj niczego psu z pyska, ani nie karz go za zabieranie przedmiotów czy zjadanie jedzenia na spacerach. Uwaga! W tym kontekście pisząc o „miłości spożywczej” nie mam na myśli przekarmiania psa niezdrowymi frykasami 😉

 

Wspólne wędrówki, czyli miłość liczona w kilometrach

Dla psów bardzo ważne jest przemierzanie z Opiekunem ciekawych terenów i poruszanie się w tym samym kierunku. Co więcej, najlepiej połączone ze wspólną eksploracją i odkrywaniem fascynujących rzeczy na spacerze. Po czym poznać, że pies Cię kocha w tym aspekcie? Świadczy o tym fakt, że pies chętnie za Tobą podąża, zwraca uwagę na to, dokąd idziesz i uczestniczy w aktywnościach, które mu proponujesz. Czasem psiak notorycznie ucieka, nie ma ochoty Cię słuchać i nie podejmuje proponowanych rozrywek. To informacja dla Ciebie, że w Waszej relacji jest coś mocno do dopracowania!

 

Psie kochanie a spanie

Dla wzmacniania więzi społecznych istotne jest także wspólne spanie. Naturalnie psy dążą do bliskości z Opiekunem podczas odpoczynku. Zatem jeśli psiak odpoczywa chętnie blisko Ciebie i chce dołączyć do Ciebie na łóżku/kanapie, to super objaw! Zwróć jednak uwagę, czy Twój pies potrafi pozostać także sam ze sobą. Gdy pies podąża za Tobą krok w krok i nie jest w stanie spać osobno, to wcale nie objaw miłości – może cierpieć na lęk separacyjny. Często psy mające bardzo dobrą relację z Opiekunem wybierają jednak spanie poza sypialnią. Nie martw się jednak, że Twój pies Cię nie kocha. Przyczyny często są prozaiczne. Psu może być za ciepło w sypialni lub potrzebuje więcej miejsca do wypoczynku. Więcej o wspólnym spaniu pisaliśmy tutaj – KLIK!

 

Komunikacja, czyli nie ma miłości bez zrozumienia

W każdej relacji (i z psem i z drugim człowiekiem) fundamentalne znaczenie ma wzajemne zrozumienie. Komunikacja to podstawa związków, dlatego jako świadomy Opiekun psa powinieneś uczyć się psiego języka. Dzięki temu bez problemu rozpoznasz emocje, jakie odczuwa Twój przyjaciel oraz będziesz w stanie adekwatnie zareagować na jego prośby wysyłane do Ciebie. A więc, jakie komunikaty w psim języku oznaczają, że pies Cię kocha? Jest ich wiele, ale najbardziej widocznych jest kilka. Gdy pies Cię widzi, ma miękkie, łagodne spojrzenie, jego ciało jest zrelaksowane i luźne, a uszy lekko odchylone do tyłu. Ogon macha miękko na boki. Chętnie siada/kładzie się blisko Ciebie tak, by Cię dotykać. Uwaga – nie każdy pies lubi aktywny dotyk (rękami), ale to nie znaczy, że Cię nie darzy uczuciem 🙂 Jeszcze jednym ważnym sygnałem świadczącym o dobrej relacji z Opiekunem jest to, że w chwilach stresu skacze na Ciebie lub siada na Twoich stopach. Te sygnały oznaczają „ufam Ci, pomóż mi!”.
Więcej o sygnałach świadczących o dobrym samopoczuciu i pozytywnym nastawieniu dowiesz się z tego nagrania – KLIK!

Im lepiej rozumiesz i prawidłowo interpretujesz sygnały wysyłane przez Twojego psa, tym większym uczuciem będzie Cię darzył. Po prostu poczuje się bezpiecznie przy Tobie wiedząc, że go rozumiesz.

 

Zabawa i wspólne treningi

Gdy pies darzy uczuciem innego członka swojej grupy społecznej, chętnie wchodzi z nim w interakcje zabawowe. Z ludźmi psy w takich sytuacjach także chętnie trenują – ćwiczą posłuszeństwo, uczą się sztuczek, są ciekawe, co ich Pańcio ma im do zaoferowania. 🙂

Kolejnym z objawów psiej miłości jest wyraźna chęć wspólnej zabawy przedmiotami. Psiak wciska Ci zabawki w ręce, chętnie podejmuje wspólną zabawę nimi, a jednocześnie nie ma problemu z ich oddaniem Tobie. Czasem pies podczas zabawy przedmiotami chwyta coraz bliżej ręki i/lub chwyta zębami rękę. Albo próbuje za wszelką cenę szybciej pochwycić rzecz, nim Ty to zrobisz – to objawy konkurencji, a nie zabawy. W tym aspekcie powinniście więc popracować nad zaufaniem.

Jeśli wspólne treningi sprawiają Wam obojgu przyjemność, to wspaniale! Zadbaj także o wyrażenie psu miłości w postaci nie tylko pysznych, ale i zdrowych przekąsek. Takie właśnie są smakołyki i gryzaki z KOEMY – klik!

Psia miłość niejedno ma imię!

Jak widzisz, psia miłość może objawiać się na różne sposoby, a wymieniliśmy ich tutaj tylko pięć. Dbając o zrozumienie psiego przyjaciela, będzie Ci łatwiej tak kreować Waszą relację, aby zwierzak czuł się kochany także przez Ciebie. Pamiętaj o tym, że pies często będzie Cię kochał również wtedy, gdy Twoje zachowanie nie do końca będzie na to zasługiwało… Dlatego nie naciągaj „kredytu zaufania” Twojego czworonoga i staraj się być najlepszym Opiekunem dla swojego psa. Ucz się psiego języka, unikaj kar i przemocy oraz wspieraj zwierzaka w trudnych dla niego chwilach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat relacji z psem, to bardzo polecamy te materiały:

?E-book „Jak zbudować z psem wspaniałą relację. 9 sprawdzonych przepisów na sukces”

Sprawdź także zestawy walentynkowe

?Zestaw 2 w 1
1/ Nagranie szkolenia online „Kocham i nienawidzę swojego psa! Jak wyjść z kryzysu i zbudować wspaniałą relację z czworonogiem?”
2/ E-book „Jak zbudować wspaniałą relację z czworonogiem. 9 sprawdzonych przepisów na sukces”
+ prezent 15% rabatu na wszystkie produkty w sklepie Koema.pl

? Zestaw 3 w 1
1/ Bestseller – książka „99 ważnych cytatów i skutecznych porad, które odmienią Twoje życie z psem” – łap okazję, bo to już naprawdę ostatnie sztuki wersji papierowej, wyciągnięte spod lady tylko do pakietów walentynkowych ?
2/ E-book „Jak zbudować wspaniałą relację z czworonogiem. 9 sprawdzonych przepisów na sukces”
3/ Smycz Nobby, która zmienia życie – wybierz rozmiar odpowiedni dla swojego psiaka
+ prezent 15% rabatu na wszystkie produkty w sklepie Koema.pl

Pamiętaj, że jeśli jesteś odbiorcą naszego newslettera możesz skorzystać przy zakupie ze zniżki 10% – kod zniżkowy wysyłaliśmy w ostatnim mailu 🙂

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska-Piniecka. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart