Co Mówi Pies -> Porady -> Jak nagradzać psa?
jak nagradzać

Jak nagradzać psa?

Jak nagradzać psa – to oczywiste!

To, jak nagradzać psa, może wydawać się jasne. Dajesz psie ciastko i po sprawie! Ale… życie jest brutalne. Idziesz na spacer, wołasz psa, chcesz dać mu ciastko, a on… gardzi nim i biegnie dalej do psich kumpli! Twój pies właśnie namierzył spleśniały chleb pod krzakiem – Ty pokazujesz psie ciastko, licząc, że się wymieni. To na nic! Pies tylko spogląda w stronę Twojej ręki i wraca do konsumpcji zielonych kromek.

Znasz te scenki rodzajowe? Nie jesteś sama! Wielu Opiekunów psów boleśnie uświadamia sobie, jak wymagającym wiedzy procesem jest nagradzanie psa. Sporą częścią tego procesu jest jakość oferowanego jedzenia. I nie chodzi tylko o jakość w rozumieniu, jak zdrowe to jest. Ale przede wszystkim jakość według psa. W skrócie: czy jest tłuste, mokre i mocno pachnie.

Jak nagradzać psa, żeby nie utył?

No, dobra. To już wiesz – nagradzać psa trzeba takim czymś, co jest pyszne i za co chętnie wykona dla Ciebie różne polecenia, zrezygnuje z innych rozrywek i na długo zapamięta fakt, że z Tobą warto działać. I tu pojawia się dylemat. Takie smakołyki zazwyczaj są… tuczące! Niemal żaden pies nie oprze się parówce, kiełbasce, pieczeni czy żółtemu serowi. Jednakże, każdy, kto rozpoczął jakikolwiek trening z psem wie, że podczas początkowych sesji ćwiczeniowych, potrzebne są tony nagródek! Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie karmił psa kiełbasą czy parówką. I o ile w przepastnym żołądku doga niemieckiego nawet 20dg kiełbasy zgubi się, o tyle w małym żołądku jamnika ta sama ilość zajmie miejsce na dzienną porcję pokarmu!

Użyj karmy i zdobądź serce psa!

Ale nie tej suchej. Wykorzystaj mokrą karmę. Zazwyczaj genialnie spełnia psie kryteria jakości smaczka – tłuste, mokre, pachnie. Na rynku obecnie jest ogromny wybór mokrych karm. A żebyś nie musiał szukać, my podpowiadamy – niedawno powstała zupełnie nowa marka KOEMA – KLIK!. Łączy w sobie jakość według człowieka (zdrowie!) i jakość według psa (smakowitość!).
Myślisz sobie pewnie teraz, że noszenie ze sobą puszki z karmą na spacery jest wysoce niepraktyczne? No i masz rację!

Dlatego poniżej przedstawiamy sprytne sposoby na nagradzanie mokrą karmą.

Jak nagradzać i się nie „upaprać”?

  1. Mokra karma z tubki. Wykorzystaj silikonowe tubki do wielokrotnego napełniania, zapakuj w nie mokrą karmę i nagradzaj psiaka podczas ćwiczeń na dworze i w domu! Tubka jest zamykana i nie brudzi, możesz więc bezpiecznie wrzucić ją do psiej saszetki, czy nawet do kieszeni. Pamiętaj, aby pozwalać na lizanie, ale nie gryzienie tubki. Na początku przećwicz z psem „na sucho” samo wyjadanie karmy, a dopiero potem użyj jej jako nagrody w konkretnej sytuacji.
  2. Zabawki wyciszające. Gumowe zabawki, np. KONG lub LickMatę możesz wypełnić mokrą karmą i podać psu w różnych momentach. Przydać się mogą na wyciszenie przed i po spacerze, jako sposób na nudę lub by nagradzać psa za przyjście na zawołanie na dworze i w ogrodzie. Dla Psów – Ekspresów ciekawa będzie opcja zamrożenia zabawki wraz z karmą.
  3. Zrób ciasteczka z mokrej karmy! To super hit dla miłośników wypieków. Takie ciastka są super proste do zrobienia, po wypieczeniu pozostają miękkie, wilgotne i aromatyczne. Czyli totalne przeciwieństwo tego, co znajdziesz w sklepach! Dobre dla psów alergicznych, bo możesz dowolnie miksować składniki, nadal bazując na Twojej mokrej karmie, np. tej odpowiedniej dla psów alergicznych, wrażliwych – KLIK!

Mokra karma w terapii behawioralnej

Ważne w terapii psów problemowych jest to, aby je wyciszać. Jak nagradzać więc psa, żeby mógł dużo lizać i gryźć? Używaj zabawek, jak KONG i LickMata. KONG zajmie psa na dłużej, a z kolei LickMata sprawdzi się dla psów, które szybko się frustrują. Jak dobrać zabawki oraz jak skonstruować takie „hand made”, mówimy dokładnie w tym nagraniu – KLIK!

Na rynku oczywiście znajdziesz „dedykowane” pasty i tubki do tego typu zabawek, ale uważamy, że znacznie zdrowiej, taniej i pewniej będzie wykorzystać do tego po prostu ulubioną karmę mokrą Twojego psa. Zwłaszcza jeśli borykacie się z jakimiś problemami zdrowotnymi, lepiej nie eksperymentować na takich smakołykach.

Mamy nadzieję, że ta garść inspiracji pomoże Ci lepiej zaplanować trening i rozjaśni, jak nagradzać swojego psa, korzystając z pysznego, mokrego jedzonka!

________________________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska-Piniecka. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart