Co Mówi Pies -> Porady -> Czym karmić psa? Wpływ diety na zachowanie
karmić psa

Czym karmić psa? Wpływ diety na zachowanie

Czym karmić psa, zastanawia się każdy!

Wiesz, że to, czym karmisz psa jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ta świadomość to już bardzo dużo!

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to, co je jego czworonożny przyjaciel na co dzień, wpływa bezpośrednio na jego zachowanie. Różne jedzenie zawiera różne ilości składników pokarmowych. Każde z nich to także inna jakość, strawność i przyswajalność. Nie chodzi tylko o to, żeby pies chętnie jadł to, czym go karmisz. Nie chodzi tylko o to, aby kupa była „ładna”.

Karmisz psa drogą karmą, a on szczeka na każdy dźwięk?

Może powiesz „a co ma piernik do wiatraka”? Całkiem sporo, właściwie! Jeśli pies dostaje pokarm, który jest trudno strawny dla jego jelit, a co za tym idzie, słabo przyswajalny, będzie niedożywiony. Może być głodny na co dzień, mimo wypełnienia żołądka. Po prostu jego organizm nie otrzymuje budulca. A to prowadzi do permanentnej irytacji, złości, frustracji. Stąd krótka droga do problemów, takich jak zjadanie resztek pokarmu i psich odchodów czy nawet rzeczy zupełnie niejadalnych. Jak pracować nad tym problemem, pisaliśmy tutaj – KLIK!.  Do reaktywności, szczekania na dźwięki i rzucania się na psy, ludzi, mijane pojazdy. Żeby zatroszczyć się także o prawidłową pracę z psimi problemami, zapraszamy do tej playlisty o agresji u psów – KLIK!
Dlatego zadbaj, by karmić psa jedzeniem, które jest jak najmniej przetworzone i naturalne. To oznacza, że być może cena wcale nie będzie korelowała z jakością. Naturalne często jest lepsze i tańsze! 🙂

Patrz, czym karmisz psa, ale mikrobiota to klucz do dobrego samopoczucia!

Co to jest mikrobiota? To cały zastęp maleńkich stworzonek, zamieszkujących jelita tak Twoje, jak i Twojego psa! Jeśli zdrowo i prawidłowo się odżywiasz, Twoja mikrobiota zawiera” dobre bakterie”. To one m.in. usprawniają proces trawienia, uczestniczą w powstawaniu i wchłanianiu serotoniny (hormonu szczęścia, dobrego snu i pozytywnego samopoczucia). Co więcej, chronią Twoje jelita przed inwazją szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Niedawne badania wskazują, że rodzaj mikrobioty jelitowej bezpośrednio wpływa na nastrój! A to, jakie masz w środku „stworzonka”, zależy od tego, co dajesz im do jedzenia. Twój pies ma tak samo! To, czym karmisz psa, wpływa na to, jaka mikrobiota zamieszkuje jego jelita. Przerost grzybów i szkodliwych bakterii nie tylko może prowadzić do problemów jelitowych (np. biegunek). Co więcej, także będzie bezpośrednio wpływała na samopoczucie Twojego psa – czytaj: to jak silnie reaguje na bodźce, jak łatwo się rozszczekuje, czy rzuca się na inne psy i ludzi oraz czy potrafi odpoczywać. Stosuj zatem psie probiotyki!

Rodzaje jedzenia

W obecnych czasach, masz wielki wybór, czym karmić psa. Dostępne są karmy o różnej strukturze, w różnych opakowaniach, oczywiście każda ma odpowiedni certyfikat i rekomendację jakiegoś specjalisty, „skład specjalnie dobrany do rasy” i inne ważne cechy. To, jakim rodzajem chcesz karmić psa, powinno być podyktowane przede wszystkim świadomością, jak każdy rodzaj działa w psim ciele i jak je odżywia. Oczywiście, jesteśmy realistami i wiemy, że kwestie wygody także wchodzą w grę 🙂

Wymienimy rodzaje dostępnego psiego pokarmu:

Dieta surowa (RAW, barf, whole-prey)

Najbardziej naturalny sposób żywienia, jest najlepiej przyswajalny oraz najlepiej strawny dla zdrowych psów. Składa się z surowych kości mięsnych, mięsa, podrobów, niekiedy warzy w owoców. Ten rodzaj diety polecamy ułożyć pod konkretnie Twojego psa z pomocą psiego dietetyka, który specjalizuje się właśnie w układaniu jadłospisów diety surowej. Może być mało wygodna, zwłaszcza na wyjazdach w miejsca pozbawione lodówki. Na co dzień warto zainwestować w większy zamrażalnik.

Dieta gotowana

Nie każdy pies lubi surowe jedzenie i nie każdy będzie je dobrze trawił (często psy starsze i te z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego potrzebują łagodniejszej formy jedzenia). Dlatego możesz karmić psa w formie gotowanej. Tu tak samo, obecne powinno być jedzenie naturalne: mięso, podroby i warzywa, ale nie należy podawać kości poddanych obróbce termicznej. Identycznie, jak w diecie surowej, prawidłowe zbilansowanie tej diety i suplementacja to klucze do tego, by była rzeczywiście zdrowa. Przygotowanie posiłków może być czasochłonne, ale Twoim sprzymierzeńcem może stać się zamrażarka, tak samo jak w przypadku diety surowej.

Karma mokra

Pokarm przetworzony, ale zbliżony do naturalnego. Jeśli skład jest dobry (czytaj: składa się głównie z mięsa, podrobów i warzyw, a nie z „produktów pochodzenia zwierzęcego/produktów pochodzenia roślinnego”), może to być bardzo wygodne rozwiązanie na codzienne żywienie psa. Puszkę łatwo przewieźć, nie wymaga mrożenia czy trzymania w lodówce. Dostępne na rynku różne rozmiary pozwalają tak się zaopatrzyć, aby np. na wyjeździe można było psu podać „puszeczkę na raz” i nie martwić się, co zrobić z pozostałą resztą. Karma smakowita, psy chętnie ją jedzą. Dość dobra alternatywa do karmienia naturalnego.

Karma sucha

Najwygodniejsza forma karmienia, ale i najmocniej przetworzona, najsłabiej przyswajalna. Do jej strawienia pies potrzebuje ogromne ilości wody, której zazwyczaj nie jest w stanie wypić tyle, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na nawodnienie. Wybierając ten rodzaj żywienia, zwróć uwagę, by karma była bezzbożowa, a przy okazji, aby poziom białka analitycznego mieścił się w przedziale 22-28%. Karmy o wyższej zawartości są dla psów intensywnie pracujących, mieszkających na dworze lub suczek w ciąży/karmiących. Twój zwykły pies o umiarkowanej ilości ruchu może stać się bardziej pobudliwy na wyższych poziomach białka. Karmiąc suchym pokarmem, dbaj o urozmaicanie diety warzywami i owocami, oczywiście zwracając uwagę, jak Twój pies je trawi. Pamiętaj, aby zaspokajać jego potrzebę żucia i gryzienia. Po jakie gryzaki warto sięgnąć i jak samemu wykonać zabawki węchowe, pokazujemy w tym nagraniu – KLIK!

Karmić psa trzeba świadomie!

Teraz już wiesz, jak duże ma to znaczenie. Twój pies wykaże jakieś denerwujące Cię zachowania? Mierzysz się z problemami behawioralnymi Twojego psa na co dzień? Zamiast tylko szukać rozwiązań szkoleniowych, pójdź na spotkanie z dobrym psim dietetykiem. Taka osoba zleci potrzebne badania i ułoży odpowiednia dietę dla Twojego psiaka.

 

________________________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska-Piniecka. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart