Co Mówi Pies -> Porady -> Jak psy rozumieją ludzką mowę?
jak psy rozumieją ludzką mowę

Jak psy rozumieją ludzką mowę?

Czy psy rozumieją, co mówisz?

Psy rozumieją ludzką mowę w ograniczonym stopniu. Ale co z komunikacją niewerbalną?

W 2005 roku zostały przeprowadzone ciekawe dwa eksperymenty. Dotyczyły one zdolności psów do odczytywania ludzkich gestów oraz prawidłowej reakcji na nie. Zespół badaczy sprawdzał, czy psy są w stanie odczytać i zareagować na postawę przyjazną oraz grożącą prezentowaną przez obcą dla nich osobę.

W pierwszym eksperymencie obca dla psa osoba wchodziła z nim w interakcje na dwa sposoby. Pierwszy polegał na zbliżaniu się do psa prezentując pozytywną, przyjacielską postawę, idąc zwykłym tempem, jednocześnie mówiąc do psa przyjaznym tonem. Z kolei po podejściu na ostateczną odległość – głaszcząc psa delikatnie. Przy drugim sposobie osoba zbliżała się powolnym i niezdecydowanym krokiem. Co więcej, intensywnie i napastliwie wpatrując się w oczy psa. Nic też do psa nie mówiła. W eksperymencie wzięło udział 30 psów z 19 różnych ras. Każdy pies doświadczył testu obu wersji zachowania człowieka. W związku z tym, każdy z badaczy był ciekawy, czy psy rozumieją, co się działo! Jak się okazało, psy reagowały adekwatnie do postawy przyjętej przez człowieka. Nie reagowały wrogo na postawę przyjacielską, ale na wrogą już tak. Zaobserwowano, że nie miało znaczenia, w jakiej kolejności były przeprowadzane interakcje.

 

Eksperymentów pt. „czy pies rozumie” ciąg dalszy!

W drugim eksperymencie wzięło udział 60 wyselekcjonowanych psów trzech ras. Było to 20 owczarków belgijskich, 20 retrieverów oraz 20 psów należących do ras zaprzęgowych. Psy najpierw były witane przez obcą dla nich osobę przyjaźnie, a następnie, w trakcie tej samej interakcji – człowiek przyjmował postawę grożącą. Ponownie, psy reagowały adekwatnie do przyjmowanej przez człowieka postawy, badacze nie dostrzegli także np. zależności od płci psa. Co jednak organizatorzy badań zauważyli, to że spośród trzech badanych ras owczarki belgijskie wykazywały największe spektrum reakcji na zmianę zachowania człowieka. Podczas gdy reakcje innych psów nie były aż tak różnorodne. U belgów można było zaobserwować reakcje submisywne, unikanie konfrontacji, a nawet zachowania agresywne. Badacze wysnuli wniosek, że wieloletnia selekcja pod kątem użytkowym miała tutaj znaczenie. Co więcej, w pracy tych psów liczyła się specyficzna zdolność do szybkiej zmiany reakcji oraz przyjmowania różnych postaw w odpowiedzi na zmianę sytuacji. Niegdyś pod tym kątem psy były kierunkowo rozmnażane.

Reasumując, jak możemy interpretować ogólne wnioski? Najprawdopodobniej udomowienie psa wpłynęło bezpośrednio na jego zdolność do szybkiego „czytania” człowieka jako gatunku. Psy potrafią błyskawicznie odczytywać sygnały wysyłane nawet przez obce dla nich osoby. Potrafią też być w stanie odpowiednio dobrać do nich reakcję.
A zatem, nie tylko uważaj na to, co swoim ciałem mówi pies lecz również – co Ty mu mówisz 🙂 Możesz nauczyć się rozumieć mowę ciała psów z Akademią Psiego Języka! – KLIK!

Temat Cię wciągnął? Przestudiuj Podręcznik do Nauki Psiego Języka! – KLIK!

Źródło:
Applied Animal Behaviour Science
Volume 94, Issues 1–2, October 2005, Pages 99-115

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart