Co Mówi Pies -> Mowa ciała psa -> Szczekanie psa – czy to już agresja?
szczekanie psa

Szczekanie psa – czy to już agresja?

Co oznacza szczekanie psa?

Często stykam się ze stwierdzeniem, że szczekanie psa to jeszcze nie agresja. To co jest tą agresją? Czy agresją jest wyrządzenie krzywdy, spowodowanie ran przez psa? A może agresją jest już zastygnięcie w bezruchu i twarde spojrzenie? Cóż, ilu autorów, tyle definicji. My opieramy się na etogramach gatunku pies domowy. Według nich do grupy zachowań komunikacji agresywnej należy ok setki zachowań. Część z nich wskazaliśmy i omówiliśmy szczegółowo podczas analiz filmów w tym nagraniu – KLK!

Od subtelności do brutalności

Zachowania komunikacji agresywnej są bardzo zróżnicowane, wszystkie jednak mają jeden, nadrzędny cel. Nie dopuścić do realnego ataku – czyli takiego, podczas którego jeden pies wyrządza rany drugiemu psu lub człowiekowi. W świecie zwierząt walka na serio i odnoszenie ran są nieopłacalne. Dlatego zwierzę robi wszystko, aby zadbać o swój komfort, a jednocześnie nie wdać się w bójkę kosztującą zdrowie lub życie. Szczekający pies po to zachowuje się tak ekspresyjnie, aby nie dopuścić do kontaktu. Po to jest warczenie, sztywnienie, kłapanie zębami czy nawet hamowane ugryzienie i szereg innych zachowań. Niektórych z nich możesz nie łączyć z agresją, jak np. szczekanie psa, czy uderzanie zamkniętym pyskiem, inne wydają Ci się bardzo jednoznaczne, jak np. warczenie i szczerzenie zębów. Naucz się razem z nami słówek psiego języka – KLIK!

Szczekanie psa niejedno ma imię

Komunikacja głosem stanowi u psów około 2% całości języka. To strasznie mało, jednak nawet wśród tej odrobinki możesz rozróżnić całkiem sporą gamę dźwięków. Jest ich zapewne więcej, bo nasze uszy nie słyszą ultra- i infradźwięków. Zatem pies wokalizując (wydając dźwięk) także chce coś przekazać. Popiskiwanie, długie piszczenie, „marudzenie”, wycie i szczekanie czy warczenie oznaczają różne stany emocjonalne psa. Dźwięki związane z frustracją będą raczej piskliwe, ostre. Szczekanie psa sfrustrowanego można porównać do wbijania gwoździ w Twoje bębenki uszne… Z kolei dźwięki związane z agresją, wrogością i strachem, często będą niskie. Wyróżnić tu możesz szczekanie niskim tonem, głośne lub przechodzące w jeden jazgot. Warczenie może być „płytkie”, jak i gardłowe, przechodzące w szczeko-warczenie, gdy w psie narasta napięcie, by wreszcie wybuchnąć.

Szczekanie psa – czy to już agresja?

Zatem, wracając do tytułowego pytania – dlaczego pies szczeka? Odpowiedzią będzie „to zależy”! Szczekanie psa pojawi się zarówno w sytuacji wielkiej, desperackiej radości, jak i w chwili zniecierpliwienia, aż po sytuację zagrożenia. To, jak powinnaś zareagować będzie zależało od tego, jaki dźwięk/sygnał ciała psa rozpoznasz. Czy należy do kategorii wrogich, czy przyjaznych? Czy lepiej spokojnie stanąć i oddychać, czy może podejść do psa i zacząć go głaskać? Strategii jest wiele, ale ich prawidłowe zastosowanie będzie zależeć od tego, jak dobrze mówisz po psiemu! Co oznacza szczekanie psa? Co robić gdy pies często szczeka i jednocześnie występują u niego inne zachowania agresywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym nagraniu – KLIK!

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart