Co oznacza szczekanie psa?
Często stykam się ze stwierdzeniem, że szczekanie psa to jeszcze nie agresja. To co jest tą agresją? Czy agresją jest wyrządzenie krzywdy, spowodowanie ran przez psa? A może agresją jest już zastygnięcie w bezruchu i twarde spojrzenie? Cóż, ilu autorów, tyle definicji. My opieramy się na etogramach gatunku pies domowy. Według nich do grupy zachowań komunikacji agresywnej należy ok setki zachowań. Część z nich wskazaliśmy i omówiliśmy szczegółowo podczas analiz filmów w tym nagraniu – KLK!
Od subtelności do brutalności
Zachowania komunikacji agresywnej są bardzo zróżnicowane, wszystkie jednak mają jeden, nadrzędny cel. Nie dopuścić do realnego ataku – czyli takiego, podczas którego jeden pies wyrządza rany drugiemu psu lub człowiekowi. W świecie zwierząt walka na serio i odnoszenie ran są nieopłacalne. Dlatego zwierzę robi wszystko, aby zadbać o swój komfort, a jednocześnie nie wdać się w bójkę kosztującą zdrowie lub życie. Szczekający pies po to zachowuje się tak ekspresyjnie, aby nie dopuścić do kontaktu. Po to jest warczenie, sztywnienie, kłapanie zębami czy nawet hamowane ugryzienie i szereg innych zachowań. Niektórych z nich możesz nie łączyć z agresją, jak np. szczekanie psa, czy uderzanie zamkniętym pyskiem, inne wydają Ci się bardzo jednoznaczne, jak np. warczenie i szczerzenie zębów. Naucz się razem z nami słówek psiego języka – KLIK!
Szczekanie psa niejedno ma imię
Komunikacja głosem stanowi u psów około 2% całości języka. To strasznie mało, jednak nawet wśród tej odrobinki możesz rozróżnić całkiem sporą gamę dźwięków. Jest ich zapewne więcej, bo nasze uszy nie słyszą ultra- i infradźwięków. Zatem pies wokalizując (wydając dźwięk) także chce coś przekazać. Popiskiwanie, długie piszczenie, „marudzenie”, wycie i szczekanie czy warczenie oznaczają różne stany emocjonalne psa. Dźwięki związane z frustracją będą raczej piskliwe, ostre. Szczekanie psa sfrustrowanego można porównać do wbijania gwoździ w Twoje bębenki uszne… Z kolei dźwięki związane z agresją, wrogością i strachem, często będą niskie. Wyróżnić tu możesz szczekanie niskim tonem, głośne lub przechodzące w jeden jazgot. Warczenie może być „płytkie”, jak i gardłowe, przechodzące w szczeko-warczenie, gdy w psie narasta napięcie, by wreszcie wybuchnąć.
Szczekanie psa – czy to już agresja?
Zatem, wracając do tytułowego pytania – dlaczego pies szczeka? Odpowiedzią będzie „to zależy”! Szczekanie psa pojawi się zarówno w sytuacji wielkiej, desperackiej radości, jak i w chwili zniecierpliwienia, aż po sytuację zagrożenia. To, jak powinnaś zareagować będzie zależało od tego, jaki dźwięk/sygnał ciała psa rozpoznasz. Czy należy do kategorii wrogich, czy przyjaznych? Czy lepiej spokojnie stanąć i oddychać, czy może podejść do psa i zacząć go głaskać? Strategii jest wiele, ale ich prawidłowe zastosowanie będzie zależeć od tego, jak dobrze mówisz po psiemu! Co oznacza szczekanie psa? Co robić gdy pies często szczeka i jednocześnie występują u niego inne zachowania agresywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym nagraniu – KLIK!
___________________________________________________________