Relacja pies – człowiek

Opublikowane przez CoMowiPies w dniu

Kto ma psa ten wie. Psia miłość jest niezrównana i wieczna. Przydatną wszyscy którzy psa mają i darzą to uczuciem. Historie o psach koczujących pod szpitalem gdzie zawieziono jego Pana lub leżącymi przy grobach zmarłych właścicieli co jakiś czas pojawiają się w mediach. Powiedzenie że pies to najlepszy przyjaciel człowieka zna każdy.
A jednak gdy przychodzi moment na adopcję dorosłego czworonoga wielu ludzi ma wątpliwości. Czy na pewno przywiąże się do mnie? Czy z naszą relacją wszystko będzie w przyszłości w porządku? Może jednak lepiej wziąć szczeniaka? Z dorosłym to nie to samo.
Relacje na linii pies – człowiek bada się od dawna. Choć przeciętny zjadacz chleba wie jak jest to już badacze, trenerzy czy behawioryści potrzebują dowodów. Tych na szczęście od jakiegoś czasu nie brakuje. Nauka udowodniła, że przywiązanie i relacja psa względem człowieka są jak najbardziej autentyczne.
Pierwsze badania pod tym kątem skupiały się raczej na przywiązaniu człowieka w relacji, psa pozostawiając z boku. Co ciekawe udowodniono wielokrotnie skutki zrywania takich więzi. Np. wśród psów przewodników osób niewidomych. Psy, które umierały lub odchodziły na emeryturę pozostawiały po sobie olbrzymią pustkę. Dodatkowo pojawiały się problemy z zaakceptowaniem nowego psa przewodnika. Działo się tak (oprócz zwyczajnego przywiązania) z powodu szczególnej relacji łączącej ten zespół. Wzajemnej zależności daleko wykraczającej poza relacje domowe z psem. Wynika to częściowo z bardzo złożonych zdolności komunikacyjnych psa. Pokazywały to np. niedawno opisywane przeze mnie gesty intencjonalne udowadniające zdolności psów do komunikacji z człowiekiem znacznie przewyższającej możliwości innych gatunków (w tym naczelnych).
Badania przeprowadzone w innym czasie, tym razem już na psach przewodnikach udowodniły natomiast nawiązywanie prawidłowej relacji pomiędzy psem, a człowiekiem pomimo wcześniejszej relacji tego psa ze swoim szkoleniowcem (pies przewodnik przechodzi kilkumiesięczne szkolenie pod okiem instruktora zanim zostanie oddany do osoby niewidomej) oraz opiekunów którzy pozostawali z psem zanim został oddany do szkolenia. Badanie to dało nam prawo sądzić, że pies adoptowany jest w stanie nawiązać nową, dobra i autentyczna relację z kolejnym opiekunem, nie odbiegającą od relacji nawiązanie od szczeniaka. I to pomimo zrywania kolejnych dobrych więzi.
Przechodząc do psów mających “od zawsze” opiekuna i szczeniąt. Próbowano różnych sposobów na “zmierzenie” przywiązania psa do człowieka. Chciałbym jeszcze krótko opisać metodę SST ( Strange Situation Test). Zmodyfikowana metodologia z 1970 r. została zastosowana w badaniu Marty Gasci w 2003 roku. Test nieznanej sytuacji bazował na relacji matki z dzieckiem gdyż jest ona bardzo podobna to tej, która nawiązują z nami psy. Skala badania była ogromna. Przeprowadzono wiele eksperymentów z dziesiątkami par psio-ludzkich przez wiele miesięcy. Badania powtarzano, wprowadzano nowe bodźce, zmieniano miejsca. Badanie bazowało na reakcji na osobę nieznajomą, nieznana sytuacje oraz separację. Wynik wciąż był bardzo zadowalający ponieważ udowadniano prawdziwość relacji na poziomie naukowym. Kolejne badania potwierdzały wyniki poprzednich.
Podsumowując, choć dla wielu prawdziwość naszych relacji z psem jest oczywista, wielu szkoleniowców wciąż uważa, że pies to tylko “behawioralne pudło” zaprogramowane do prezentowania zachowań w odpowiedzi na bodźce. Wielu również uważa, że pies dorosły nie nawiąże autentycznej relacji z nowym opiekunem. Stereotypy te są również mocno zakorzenione w świadomości społecznej.
Mam nadzieję, że rzuciłem niektórym nowe światło na to zagadnienie i rozwiałem wątpliwości.

Źródło:

Measuring Attachments between Dogs and their Owners
Submitted by Joanne Wilshaw to the University of Exeter as a thesis for the degree of Doctor of
Philosophy in Psychology, September 2010

__________________________________________________________________________________________________________________________
 
Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski

Śledź dyskusję
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x