Co Mówi Pies -> Fakty i mity -> Pies zrobił się nadpobudliwy! Nudzi się?
pies zrobił się nadpobudliwy

Pies zrobił się nadpobudliwy! Nudzi się?

Czy Twój pies zrobił się nadpobudliwy?

Słyszę zdanie „mój pies zrobił się nadpobudliwy” dość często. Stanowi to spory problem dla Opiekuna, otoczenia i samego psa. Pies mający problem z emocjami może nadmiernie szczekać, szarpać się na smyczy, ciągnąc na niej czy reagować agresywnie w niektórych sytuacjach.

Szczenięta często są dość szalone z natury, jednakże z wiekiem powinny się raczej uspokajać, niż rozkręcać! Tak samo jeśli pies jakiś czas po adopcji zrobił się nadpobudliwy, wiedz, że coś jest na rzeczy! Jak postępować z psem świeżo adoptowanym, by uniknąć problemów, mówimy w tym nagraniu – KLIK!

Psy naturalnie dążą do równowagi

Każdy organizm żywy potrzebuje równowagi emocjonalnej do zdrowego funkcjonowania. Zatem jeśli widzisz, że Twój pies zrobił się nadpobudliwy, z pewnością wpłynęło na niego środowisko, w którym żyje. W tym aktywności, które mu proponujesz. „Nudzi mu się, musisz go wybiegać! Zacznij z nim biegać, on ma za dużo energii!”… To jedne z najgorszych porad, jakie możesz usłyszeć, mając psa, który ma trudności z zachowaniem spokoju w różnych sytuacjach. Zwykle szczekanie, szarpanie na smyczy, ujadanie na psy i rowery nie wynika z niedoboru aktywności, tylko odwrotnie – jej nadmiaru lub nieodpowiednich form.

Twój pies zrobił się nadpobudliwy? Zacznij od tego:

  • Zrezygnuj ze spotkań z obcymi psami, ponieważ Twój pies się tam męczy fizycznie, ale pobudza psychicznie. Umawiaj się na spacer po polach i łąkach raz na tydzień z jednym, spokojnym psem. Nie stójcie w miejscu, bo to pomoże psom spokojnie węszyć, zamiast szaleć ze sobą.
  • Ogranicz rzucanie piłki/patyków na rzecz szukania ich. Użycie nosa wycisza psa, natomiast pogoń pobudza nawet na 3-7 dni! Nic dziwnego, że na adrenalinie i kortyzolu pies zrobił się nadpobudliwy 😉
  • Zadbaj o wyciszenie w domu. Nie baw się aktywnie z psem, pokaż, że w domu jest nudno i w domu się śpi.
  • Zrezygnuj z jakichkolwiek kar i narzędzi awersyjnych. Kolczatki, dławiki, obroże elektryczne czy Twój krzyk psują Waszą relację, co więcej, sprawiają, że w psie rośnie napięcie emocjonalne i zachowuje się coraz gorzej!

Zastosowanie powyższych porad pomoże Ci rozpocząć pracę z psem, gdy ten był od początku lub zrobił się nadpobudliwy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać pogłębione skuteczne wskazówki, sięgnij po nasz e-book o „psim ADHD” – KLIK!

 

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart