Co Mówi Pies -> Fakty i mity -> Mój pies nic nie zrobi, on chce się tylko przywitać

Mój pies nic nie zrobi, on chce się tylko przywitać

Obcy pies chce się przywitać i podchodzi, a właściciel mówi…

„Mój pies nic nie zrobi, on chce się tylko przywitać”. Czy kiedykolwiek usłyszałaś/eś takie zdanie od innego właściciela psa? A może sama byłaś ich autorką?

Wśród moich klientów mających psy o niskich kompetencjach społecznych,  takie sytuacje zdarzają się dość często. Ich psy reagują lękliwie na drugiego psa.

ZOBACZ FILM, na którym pies sam podejmuje decyzję, czy podejść do drugiego psa! KLIK!

Spacerując z psami, ja też spotykam się z tym problemem i uważam, że warto o tym wspomnieć. Dla lękliwego psa spotkanie z innym, nastawionym „pozytywnie” osobnikiem może być dramatycznym przeżyciem. Zakładając, że pies z „problemami” jest zazwyczaj na smyczy, a tzw. zaufanie smyczowe ma niewielkie, każde takie spotkanie jest dla niego mocno niekomfortowe.

Spacer na smyczy

Na smyczy czworonogi mają bardzo ograniczone strategie działania (nie mogą np. uciec). Nie mogą  też często prawidłowo rozpocząć i zakończyć psiego rytuału powitania. Doskonale zdają sobie z tego sprawę. Przez to stres się nasila w momencie, kiedy zbliża się do niego inny pies.

Jeśli Opiekun nie zareaguje poprawnie, nie pomoże swojemu psu. Brak umiejętności wspierania swojego psa narazi zwierzę na bardzo nieprzyjemne doświadczenia. To może pogłębiać jego stan i sprawiać, że kolejne spotkania będą jeszcze trudniejsze.

Być może, co jest dość prawdopodobne, pies zacznie zachowywać się agresywnie, próbując nie dopuścić po raz kolejny do takiej sytuacji. Jeśli już tak się stanie, Opiekun drugiego psa najprawdopodobniej go zabierze. Lub drugi pies sam odejdzie, co wzmocni zachowanie agresywne u naszego psa. Takie sytuacje zwiększają szanse na powtórzenie zachowań agresywnych w przyszłości. Często są one jeszcze bardziej intensywne, aż w końcu spacer staje się koszmarem dla właściciela i dla psa.

Żeby tak się nie stało, warto poznać i zastosować 9 patentów smyczowych , o których dowiesz się z tego e-booka ->> KLIK!. Obserwuj swojego psa, ucz się języka psów i prawidłowej interpretacji komunikacji psów.

Kilka lat temu rozpoczęto akcję „żółtej wstążki”, którą to właściciele nie mający ochoty na kontakty z innymi psami mieli przywiązywać do smyczy. Pomysł był bardzo dobry, jednakże dość słabo się sprawdzał. Głównie z powodu małej znajomości tematu wśród Opiekunów psów. Może dobrze byłoby do tego powrócić?
Dla wielu psów i osób spacery stałyby się przyjemniejsze.

Pies boi się obcego psa

Pamiętaj, że sam fakt, iż Twój pies jest z natury łagodny, nastawiony społecznie do wszystkich i pełen pozytywnej energii nie wystarczy, żeby usprawiedliwić takie zachowanie. Staraj się panować nad psem, odwoływać go, jeśli widzisz innego psa na smyczy lub chociaż zapytaj, czy nie będzie problemu jak podejdzie. Możemy dzięki temu oszczędzić sporo stresu innym psom i ich Opiekunom, a w niektórych przypadkach także i sobie i swojemu psu.

Jak rozpoznać zamiary innego psa? Po czym poznać, co mówią ciałem do siebie psy będące w interakcji? Dowiesz się z tego nagrania! KLIK!

W naszych materiałach dajemy Wam różne narzędzia do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. . Pokaż swojemu  psu, że potrafisz sobie poradzić, pomóc mu i zabezpieczyć go. Na pewno będzie czuł się bezpiecznie na smyczy i znacznie pewniej w kontaktach z innymi psami.

 

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart