Co Mówi Pies -> Mowa ciała psa -> Pies mnie ugryzł – co robić?
pies mnie ugryzł

Pies mnie ugryzł – co robić?

„Pies mnie ugryzł, aaaa!” – nie wpadaj w panikę!

Zachowaj spokój, jeśli pies Cię ugryzł. Staraj się w takiej sytuacji nie szarpać, ani nie wyrywać ręki. Zwykle psy chwytają na krótko i puszczają, czasem kilka razy z rzędu. Większość psich ataków z użyciem zębów ma na celu mimo wszystko przestraszyć, niż dokonać poważnych obrażeń. Jednakże gdy wyszarpniesz rękę z pomiędzy wbitych psich kłów, możesz pogłębić rany. Gdy pies atakuje jednak na serio i nie odpuszcza, możesz próbować tak naprawdę wszystkiego, co go zniechęci do ataku. Możesz zamachnąć się ręką, nogą, a nawet uderzyć czy kopnąć zwierzę. Jesteśmy totalnymi przeciwnikami przemocy, ale w sytuacji poważnego ataku walczysz o swoje zdrowie, czasami nawet życie. Gdy pies trzyma cię i nie chce puścić, a ma obrożę, możesz spróbować do na niej poddusić, chwytając jej część i obracając dłoń tak, by obroża się zacisnęła. Gdy pies straci dopływ tlenu, otworzy pysk. Mamy nadzieję, że taka sytuacja nigdy Cię nie spotka i rzeczywiście takie ataki nie zdarzają się aż tak często, jak straszą media.

Jeśli był to obcy pies i Opiekun jest w pobliżu, niech zapnie psa na smycz i dba o to, aby ten nie podszedł do Ciebie znów. Wymieńcie się numerami kontaktowymi i umówcie na przesłanie skanu/zdjęcia książeczki zdrowia psa.

„Pies mnie ugryzł” – a jak to się stało?

Najważniejsze jest, żebyś zrozumiała, dlaczego pies Cię ugryzł. Psy sięgają do użycia zębów, gdy czują się zagrożone i gdy uznają, że innego wyjścia nie ma. Przeanalizuj dokładnie na nowo całą sytuację. Niezależnie od tego, czy był to Twój, czy obcy pies, na pewno miał jakiś powód ataku. Zapraszamy do odsłuchania tego odcinka o agresji u psów – pozwoli Ci to lepiej zrozumieć ich podłoże oraz psy w ogóle – KLIK! 🙂

Najczęstsze powody ugryzienia:

  • Pochyliłaś się nad psem i poczuł się zagrożony
  • Dotknęłaś psa, który wcale nie miał na to ochoty
  • Wykonywałaś jakiś zabieg na psie, do którego nie został on wcześniej przyzwyczajony (np. obcinanie pazurów)
  • Włożyłaś rękę pomiędzy dwa awanturujące się psy i któryś się na nią przekierował

 

„Po prostu szłam, a ten pies podbiegł i mnie ugryzł!”

Czasem zdarza się, że nie ma żadnej Twojej winy w tym, że obcy pies Cię atakuje. Są psiaki, które mają duże problemy behawioralne i kojarzą sobie ludzi bardzo źle, a na domiar złego ich strategią jest wypchnięcie wszystkich zagrożeń z widocznej przestrzeni. Często po wydarzeniach, których nie rozumiemy, pozostaje trauma. No bo dlaczego nie miałoby się to wydarzyć ponownie? Dlatego ważne jest, żeby zadbać o siebie po takim zdarzeniu:

  • Ucz się psiej mowy ciała – jak będziesz znać psi język, oczywistym będą dla Ciebie psie zamiary. Polecamy zacząć od podręcznika do nauki psiego języka – KLIK!
  • Odwiedź znajomych z przyjaznymi psami, może przejdźcie się razem na wspólny spacer i pobaw się z ich psem w szukanie smakołyków w trawie – to pozwoli odbudować swobodę w towarzystwie zwierzaków.
  • Jeśli czujesz duże napięcie w towarzystwie psów, koniecznie wybierz się do terapeuty, pracującego z traumami. Jeśli masz takiego specjalistę w okolicy, idź do kynoterapeuty, pracującego z lękiem przed psami.
  • W przyszłości, gdy podbiega do Ciebie obcy pies, po prostu stań spokojnie, ręce możesz założyć na piersi i oddychać. Większość psów podbiega do ludzi, by upewnić się, czy nie stanowią zagrożenia lub czy nie dadzą im czegoś smacznego. Ale gdy człowiek wyciąga rękę, niejako utwierdza psa, że jest się czego bać.
  • Gdy to Twój pies Cię ugryzł, dokładnie przeanalizuj całą sytuację i znajdź przyczynę. Czeka Cię ułożenie planu działania na przyszłe podobne sytuacje. Jeśli wiesz, że Twój pies gryzie wściekle podczas wycierania łap, być może przez dłuższy czas będziesz musiała zaakceptować błotne ślady na podłodze, a sofy wyłożyć kocami. Ale warto odpuścić na jakiś czas, podczas którego będziesz przerabiać problemowe czynności w stopniowych, zaplanowanych sesjach ćwiczeniowych. Jak odwrażliwić psa na nielubiane zabiegi, piszę w tym e-booku – KLIK!

A co robić, jeśli to Twój pies atakuje ludzi?

Jeśli to Twój pies biega gryzie innych na spacerach, podejmij środki zaradcze. Zapinaj psa na długą linkę tam, gdzie wcześniej biegał luzem i mogą być inny ludzie. Jeśli psiak naprawdę mocno gryzie i/lub sam biegnie atakować, koniecznie naucz go nosić kaganiec, opis nauki znajdziesz także w wyżej linkowanym e-booku. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo innych, ale także o to, by Twój pies nie utrwalał nieprawidłowych zachowań. Pracuj nad spokojnym mijaniem, włączając do spacerów opisywane przez nas techniki smyczowe. Jak pracować z psem agresywnym, szczegółowo opisujemy i pokazujemy w tym nagraniu – KLIK! . Osobno ćwicz przywołanie i rezygnację z bodźców, które stresują Twojego psa.

Zdajemy sobie sprawę, że ten artykuł porusza zaledwie wycinek całego dużego tematu „pies mnie ugryzł”, ale zawiera najważniejsze, bazowe informacje.

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart