Co Mówi Pies -> Porady -> Dlaczego pies gryzie właściciela?
pies gryzie

Dlaczego pies gryzie właściciela?

Dlaczego pies gryzie właściciela, skoro ten go karmi?

Pies gryzie, bo najczęściej czuje, że to jest najlepsze rozwiązanie trudnej sytuacji. A jaka sytuacja dla psa może być trudna? Sztandarowe, które możemy wymienić to:

  • Pochylanie się nad psem/zbliżanie twarzy – w psim języku to groźba. Nie każdy zwierzak nauczy się, że nie masz złych zamiarów. Czasem stres po prostu go przerośnie i pies zacznie się bronić. Jeśli chcesz lepiej nauczyć się wyrażać uczucia po psiemu, zapraszamy do przeczytania tego e-booka o relacji z psem – KLIK!
  • Zabieranie psu jego „skarbu”: zdechłej żaby, śmierdzącej kości, nowej zabawki, kociej kupy (niepotrzebne skreślić). Zwłaszcza jeśli już pokazałaś psu w przeszłości, że jak coś ma i podchodzisz, to po to, by zabrać.
  • Fizyczne załatwianie spraw. Ma zejść z kanapy? Spychasz go lub ściągasz za obrożę. Chcesz go zatrzymać? Chwytasz za sierść/łapę/ogon. Nie chce usiąść? Naciskasz ręką na zad.
  • Ignorowanie sygnałów stresu i subtelniejszych „słówek” komunikacji agresywnej. Ziewał przy czesaniu i szczerzył zęby? Jeśli kierujesz się czymś w stylu „Nie interesuje, mnie, że się stresuje, przecież musi być wyczesany!”, pies gryzie!

Pokaż psu, że nie musi gryźć!

pies gryzie

Jak widzisz, psy sięgają do gryzienia często wtedy, gdy czują się przytłoczone. Oto, co możesz zrobić:

  • Zacznij odczytywać wczesne sygnały stresu i komunikacji agresywnej psiaka. Zobacz, jak wiele można przegapić lub błędnie zinterpretować – obejrzyj film, KLIK!
  • Pomóż mu, lepiej planując sytuacje, które on uznaje za trudne.
  • Pracuj nad odwrażliwianiem nieprzyjemnych zabiegów, żeby umiał je łatwiej znieść.
  • Dbaj o przestrzeń osobistą psa i zawsze przed sięgnięciem do manipulacji fizycznej, zastanów się, jak nauczyć psa tego zachowania na komendę.

To sprawi, że Twój pies będzie chciał z Tobą współpracować, a nie będzie czuł się przymuszany do różnych rzeczy. Co więcej, zobaczy, że starasz się zawsze jak najlepiej dostosować wymagania do jego możliwości i podkładasz inne strategie postępowania. Jeśli zauważy, że nie musi sięgać do gryzienia, za to doznaje ulgi i czuje się lepiej także dzięki innym zachowaniom, rzadziej będzie gryźć. Po prostu bardziej Ci zaufa! <3

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart