Gdy nie rozumiesz innych psów – nie jest najlepiej.
Ale gdy nie rozumiesz własnego czworonoga – to już koniecznie trzeba zmienić! Biorąc pod swój dach psa, zaczynasz tworzyć z nim grupę rodzinną. Nie „stado” oraz nie hierarchiczny układ pt. „kto jest ważniejszy”. Nic z tych rzeczy 🙂 Tworzycie rodzinę. A w rodzinie każdy stara się jak najlepiej zrozumieć drugą stronę. Stara się także wyrażać sympatię i miłość najlepiej, jak umie. I tu zaczynają się pierwsze schody.
Chcesz psu okazać uczucie, obejmując go i dając mu buziaki, podczas gdy Twój przyjaciel zrozumie Cię dokładnie na odwrót! W psim języku bowiem obejmowanie rękami i zbliżanie twarzy jest odbierane jako groźba, konfrontacja, osaczanie. Tę formę wyrażania miłości pozostaw dla ludzkich członków swojej rodziny, a z psiakiem lepiej pójdź na długi spacer na łąki i wspólnie poszukajcie patyków w krzakach. Tak o wiele wyraźniej poczuje, że go kochasz! Posłuchaj więcej o budowaniu więzi z psem w naszym nagraniu – klik!
Zachowania agresywne mogą być czymś, czego się boisz i nie rozumiesz u swojego psa
We wspólnym życiu z psem możesz napotkać na zachowania agresywne. Mogą przybierać różną formę i intensywność. Mogą wyglądać groźnie lub wręcz zabawnie. Miej na uwadze, że to także forma komunikacji! Czyli próby porozumienia. Pies będzie w każdej sytuacji usilnie starał się z Tobą dogadać w ten czy inny sposób. Kiedy pies warczy i chwyta zębami Twoją rękę, gdy próbujesz zepchnąć go z kanapy, wyraźnie prosi o zaprzestanie tej czynności. Nie próbuje dominować ani „stawiać się na wyższej pozycji”. Po prostu mówi „Co Ty robisz? Leżę sobie spokojnie, a nagle mnie spychasz. Zostaw mnie!”. Jeśli rozumiesz mowę ciała psa, o wiele łatwiej będzie Ci wyłapać pierwsze sygnały dyskomfortu u psa. Będziesz w stanie zrozumieć go już wtedy, gdy mówi ciałem „Naprawdę muszę schodzić z kanapy…? Zostaw mnie, proszę…”. Zobaczysz usztywnione ciało, oczy intensywnie wpatrzone w Ciebie lub głowę odwróconą na bok i oblizywanie warg, uszy położone ciasno po sobie lub wysoko postawione. Ogon może machać szybko, nerwowo. Aby podobnych nerwowych sytuacji było jak najmniej, sięgnij po naszą książkę papierową – pokazujemy w niej najważniejsze aspekty relacji i wychowania psa – klik!
Ty myślisz, że pies się bawi, a on…
…się stresuje! Takie sygnały i zachowania, jak skakanie na Ciebie lub innego psa, poszczekiwanie wysokimi tonami, szybkie i gwałtowne przypadanie przednimi łapkami do ziemi lub dziki bieg w kółko z ogonem wygiętym w znak zapytania, oznaczają, że pies jest nadmiernie pobudzony i być może już nie radzi sobie z emocjami. Co więcej, to nie radość, to stres, który trzeba rozumieć, umieć odczytać prawidłowo i nie mylić go z zabawą.
Dlaczego? Twój pies liczy na Ciebie i opierając się o Twoje nogi podczas „zabawy” z innymi psami, mówi Ci „ZABIERZ MNIE STĄD!”. To oznacza, że widocznie przegapiłaś wyżej wymienione sygnały psiej komunikacji, które już mówiły o braku przyjemności psiaka w tej interakcji.
Gdy zrozumiesz swojego psa, rozwiążesz problemy
Reasumując, możesz wdrożyć świetne ćwiczenia i dużo z psem pracować. Jednakże działania te nie będą przynosiły trwałych efektów, dopóki nie zrozumiesz jego mowy ciała i nie poznasz psich nastrojów, towarzyszących mu na co dzień.