Agresja u psa na spacerze – znasz to?
Kiedy widzisz agresję u psa na spacerze, może Cię to przerażać. Miły, wspólny czas przechadzki po osiedlu zamienia się w misję wojskowo-logistyczną. Wielu Opiekunów odczuwa stres na samą myśl o wyjściu – być może i Ty się do nich zaliczasz? Jeśli Cię to pocieszy, Twój pies przeżywa to równie mocno! Psy, zachowujące się w sposób agresywny bardzo często odczuwają silne emocje, pobudzenie i strach, z którymi nie potrafią poradzić sobie inaczej. O przyczynach zachowań agresywnych mówimy tutaj.
Skupiają się na obserwacji otoczenia, zamiast realizacji potrzeb, co jeszcze pogłębia u nich stres. Niespełnione potrzeby eksploracji, węszenia czy swobodnego ruchu nasilają objawy agresji i koło się zamyka. Najczęściej Opiekunowie zgłaszają nam agresję psa do ludzi i innych psów.
Jak możesz pomóc zmniejszyć agresję u psa na spacerze?
Najważniejszym jest przerwanie błędnego koła stresu i napięcia. Na 3-4 tygodnie zrezygnuj całkowicie z dłuższych spacerów po osiedlu, gdzie jest najwięcej psów i ludzi. Krótkie wyjścia na „sikupę” w zupełności wystarczą, za to zabieraj psa (najlepiej cztery razy w tygodniu) na długi spacer na odludziu. Otwarte przestrzenie – łąki, pola, nieużytki, pozwolą Ci obserwować otoczenie. Dzięki temu spuszczenie psa ze smyczy lub przepięcie na 20-metrową linkę stanie się łatwiejsze.
Użycie nosa przyniesie ukojenie!
Węszenie jest jednym z głównych kanałów odbioru świata przez psy. Bardzo relaksuje psa i sprawia, że ten może ukoić umysł, nie myśląc stale o zagrożeniach. Pies agresywny na spacerze potrzebuje tej aktywności, jak wody i powietrza! Dlatego jeśli już idziesz na spacer osiedlowy, wybierz porę, kiedy jest najmniejsza szansa spotkania kogokolwiek. Pozwól wtedy psu w większości po prostu iść i węszyć, zbierać informacje zapachowe. Im więcej miejsc obwąchanych, tym bezpieczniej Twój pies poczuje się w okolicy. Pies agresywny na spacerze nie potrzebuje większego rygoru ani szarpania smyczą do nogi. Takie działanie zaszkodzi Waszej relacji, co więcej, pogłębi problem agresywnych zachowań. Dlatego im częściej możesz podążać za psem, tym lepiej!
Strefa smyczowa bezpieczną bazą
Jeśli dotychczas Twój pies, będąc na smyczy był narażony na kontakty z obcymi ludźmi i psami, zmień to. Takie spotkania są bardzo kosztowne emocjonalnie i prowadzą właśnie m.in. do agresji u psa na spacerach. Naucz psa, że na smyczy możecie mijać stresujące obiekty szerokim łukiem. Pokaż psu, że go chronisz i dbasz o jego komfort na smyczy. Bardzo dużo konkretnych wskazówek, jak prawidłowo budować bezpieczeństwo psa na spacerze, znajdziesz w tym szkoleniu „Jak minąć się z innym psem na spacerze w mieście”.
JAK MINĄĆ SIĘ Z INNYM PSEM NA SPACERZE W MIEŚCIE? Nagranie szkolenia
Twój pies z pewnością to doceni i możesz zdziwić się, jak chętnie zacznie unikać konfrontacji 🙂
Agresja u psa na spacerze a Twoje emocje
Tak, tak. Nie możemy tego tak po prostu sobie odseparować 😉 To, jak czujesz się wychodząc na spacer i w trakcie, będzie wpływało na stan emocjonalny Twojego zwierzaka. To Ty kierujesz Waszą relacją i to Ty jesteś bezpieczną bazą Twojego przyjaciela. Co zatem może pomóc Ci odzyskać równowagę? Podstawą jest oddech. Kilka minut przed wyjściem z psem poświęć na wyciszenie układu nerwowego. Usiądź wygodnie, puść miły dla ucha utwór relaksacyjny i pooddychaj głęboko, wciągając powietrze przez nos i wypuszczając je dwa razy wolniej przez usta. To jedna z najprostszych technik oddechowych, a jednocześnie bardzo skuteczna.
Żebyś czuł/a się pewniej, zaopatrz psiaka w porządny sprzęt. Załóż psu mocne szelki z zapięciem z przodu (my polecamy bardziej guardy z zapięciem z przodu – balance, niż easy-walk), dopnij miękką dla dłoni i wytrzymałą smycz. Fizyczna kontrola nad psem zdejmie z Ciebie obawę o to, co by się stało, gdyby Twój pies się zerwał.
To tylko kilka wskazówek, wierzymy jednak, że są bardzo ważne i jednocześnie pozwolą Ci rozpocząć proces pożegnania Waszego problemu agresji u psa na spacerze! Pamiętaj jednak, że agresja jest często skutkiem zaniedbania wcześniejszych, bardziej błahych problemów spacerowych. Dlatego jeśli chcesz pracować nad problemem zapraszamy Cię do dołączenia na pokład Programu szkoleniowego Spacer z Psem bez Stresu.
___________________________________________________________