Co Mówi Pies -> Mowa ciała psa -> Gryzie jak mu coś zabieram – co zrobić?
pies gryzie rękę

Gryzie jak mu coś zabieram – co zrobić?

Twój pies gryzie, gdy mu coś zabierasz?

A jak często w przeszłości miał okazję ugryźć, a tego nie zrobił? Psy sięgają do tego zachowania w sytuacji, gdy czują, że poprzednie komunikaty stresu i agresywne zawiodły. Nie ma psa, który od szczeniaka w pierwszej problemowej sytuacji od razu gryzie. Zawsze najpierw zobaczysz sygnały, świadczące o dyskomforcie. Mogą to być np. odwracanie głowy z przedmiotem w pysku, kładzenie uszu po sobie, czy dyszenie podczas Twojego zbliżania się do zasobu. Zwykle później pojawiają się komunikaty agresywne. M.in. kładzenie głowy/ciała na przedmiocie, sztywnienie ciała, wpatrywanie się w Twoją rękę/Ciebie, zaciskanie pyska, marszczenie nosa. Więcej o komunikatach agresywnych dowiesz się z tego nagrania – KLIK!

„Ale mój pies nie ma prawa gryźć ręki, która go karmi!”

Cóż, to prawo wymyślone przez ludzi, niemające zupełnie żadnego sensownego pokrycia w życiu codziennym i zwyczajach psowatych. Jedzenie czy ważny dla psa przedmiot, leżący w zasięgu, jest dla wszystkich. A więc jeśli pies go sobie „znalazł”, to Ty próbując mu go zabrać, jesteś agresorem. A przed napaścią trzeba się bronić! Jeśli zajdzie konieczność, to zębami. Wyobraź sobie sytuację, w której idziesz z przyjacielem ulicą i nagle widzisz tuż przed sobą banknot 200zł! Mówisz: „Wow! Ale szczęście, znalazłam dwie stówy!”. Na to Twój przyjaciel bezceremonialnie wyrywa Ci je z ręki, krzycząc „zostaw!”. Dodatkowo widzisz, że za chwilę je wyrzuca…! Jakie marnotrawstwo! Co zrobisz na drugi raz, gdy sytuacja się powtórzy? Są trzy scenariusze:

 1. Szybko chwycisz banknot tak, żeby nie widział i schowasz go w kieszeni.
 2. Chwycisz banknot i zaczniesz uciekać, bo już zauważył, że go masz.
 3. Co prawda nie będziesz gryźć, ale zaczniesz się mocować ze swoim przyjacielem, próbując za wszelką cenę nie dać sobie odebrać pieniędzy. Jako że przyjaciel intensyfikuje swoje zachowanie, sięgasz do rękoczynów.

Tak samo reaguje Twój pies. Ma dokładnie te trzy opcje. Którą z nich wybierze, zależy od wielu czynników.

Oto kilka z najczęstszych przyczyn tego, że pies Cię gryzie:

 1. W przeszłości dawałaś i zabierałaś mu na zmianę zabawkę lub gryzaka albo w inny sposób przeszkadzałaś w posiłku. Np. wkładałaś ręce do miski, przesuwałaś ją, odsuwałaś psa od niej podczas jedzenia.
 2. Wyrywałaś mu z pyska/kazałaś zostawić każdy zabrany do pyska przedmiot bez wymiany za coś przynajmniej równie wartościowego (żadna to wymiana stracić „tort” na rzecz „herbatnika” 😉 )
 3. Pies głodował lub ma doświadczenia bitwy o zasoby z „domu rodzinnego” – np. karmienie wszystkich szczeniąt z jednej miski lub dawanie „do zabawy” jednej kości na cały miot.
 4. Wszystkie poprzednie sygnały ostrzegawcze były ignorowane lub wręcz karane. Pies nie widzi już sensu w ostrzeganiu.

Pies, któremu Opiekun zabiera zasoby, nie wymienia się i nie buduje pozytywnych skojarzeń ze sobą w połączeniu z zasobami, traci do niego zaufanie. Jeśli Twój pies broni przed Tobą jedzenia czy przedmiotów lub miejsc w domu, po prostu już Ci nie wierzy i traktuje Cię jak zagrożenie. Jak widzisz z powyższych podpunktów, nie zawsze Ty możesz być „sprawcą” tego, że pies gryzie. Ale na pewno warto unikać sytuacji, które zamiast budować zaufanie, je rujnują.

Co robić, gdy pies gryzie, jak próbujesz mu coś zabrać?

Oto kilka sprawdzonych porad:

 1. Unikaj konfrontacji, bo nawet jeśli „wygrasz” w walce o zasób, to i tak przegracie oboje w grze o relację.
 2. Zabezpiecz teren (np. zamknij psa w osobnym pomieszczeniu na czas posiłku) i psa (np. ubieraj mu kaganiec, gdy zjada kości z trawnika) na tyle, na ile się da, aby pies nie miał możliwości bronić zasobów.
 3. Ucz psa wymiany w kontrolowanych i zaplanowanych sesjach ćwiczeniowych – przynajmniej na tak samo cenny zasób, a najlepiej na lepszy od tego, co ma.
 4. Respektuj i doceniaj wszystkie sygnały stresu i komunikacji agresywnej! To SKARB, PREZENT od Twojego psa, który komunikuje, że nie chce Ci zrobić krzywdy. Odejdź i zastanów się, jak lepiej moderować i rozwiązywać takie sytuacje w przyszłości.
 5. Nie denerwuj psa przy posiłku – dawanie i zabieranie mu go porządnie wkurzy, zamiast uczyć spokoju w tych sytuacjach. Już lepiej, żebyś przy każdej okazji, gdy pies je zbliżała się i wrzucała mu do miski kawałek czegoś ekstra!

Więcej o obronie zasobów i tym, jak można postępować, mówimy w tym odcinku Co Mówi Pies? – TV! – KLIK!

 

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart