Co Mówi Pies -> Porady -> Pies skacze na ludzi. Jak sobie z tym radzić?

Pies skacze na ludzi. Jak sobie z tym radzić?

Pies skacze na ludzi.

Skakanie na ludzi to jeden z problemów zgłaszanych nam najczęściej. O tym, że pies skacze na przechodniów, pies skacze na gości, pies skacze na opiekunów, słyszymy prawie codziennie na zajęciach i w Waszych relacjach.
Dodatkowo utrudnieniem w poradzeniu sobie z tym problemem jest zazwyczaj zła interpretacja przyczyny takiego zachowania. W zdecydowanej większości przypadków zachowanie to jest oceniane jako przyjazne. Uznaje się je jako chęć przywitania się z człowiekiem, a ignoruje pozostałe przyczyny.

Czy tak jest naprawdę?

Najczęstszą przyczyną tego, że pies skacze na ludzi jest silne pobudzenie, stres, frustracja lub wrogość.
Psy, które od szczeniaka były „socjalizowane” z ludźmi, mogły wchodzić z nimi w interakcje i były wręcz zachęcane do skakania, będą podobnie zachowywać się w dorosłym życiu. Przecież jak skoczy na nas taki słodki szczeniaczek, to trudno się gniewać ;). Zazwyczaj powiemy, że nic się nie stało. Dodatkowo cieszymy się i radośnie wyciągniemy ręce w stronę psa, który przednimi łapami już jest na naszych nogach. Problemem jest to, że szczenię szybko staje się dorosłe i zazwyczaj też przybiera na wadze. Dość szybko również ludzie przestają mieć ochotę na to, by pies po nich skakał i przestają czerpać z tego radość. Pies natomiast nadal skacze. Nie rozumie, że coś się zmieniło i silnie się pobudza na kontakt z człowiekiem.

Podobnie jest, kiedy pies skacze na przechodniów.

Na ludzi z, którymi się spotkaliśmy na zewnątrz i chcemy chwilę porozmawiać, czy innego uczestnika psiego spaceru. To, co wydaje nam się dobre i pozytywne (ludzie wyciągający ręce w stronę naszego psa i wręcz zachęcający go do kontaktu lub pozytywnie reagujący na psa, który właśnie podszedł „się przywitać”), szybko staje się uciążliwe.

Jednym ze „skutków ubocznych” tego procesu może być z czasem coraz nerwowa, czy wręcz wroga reakcja, kiedy pies skacze na ludzi. W końcu nawet Opiekun nie będzie czerpał przyjemności z 30 kilowego psa, skaczącego na niego. Tym bardziej goście.
Pobudzenie towarzyszące psu podczas takich sytuacji uniemożliwia mu zapanowanie nad sobą i wszyscy znajdują się w zamkniętym kole, z którego trudno się wyrwać.

Co zatem zrobić, kiedy Twój pies skacze na ludzi?

Oczywiście najlepiej byłoby od początku kiedy pies jest z Tobą, mocno ograniczać mu takie kontakty z ludźmi. Obcych proś, by nie wzmacniali zachowania, nie wchodzili z psem w interakcje, najlepiej w ogóle. Znajomych czy gości również proś o nieco chłodniejsze powitania, bez zbędnej ekscytacji. Tak samo postępuj, jeśli już masz problem i Twój pies skacze na ludzi. Po pierwsze staraj się nie dopuścić do sytuacji, by problemowe zachowanie się pojawiało.

Więcej o tym problemie mówimy w naszym nagraniu o skakaniu, które można obejrzeć tutaj.

Co zrobić kiedy pies skacze na ludzi” Skuteczne porady behawiorystów.

Podczas spacerów na smyczy, gdy pies skacze na przechodniów, staraj się zachować dystans. Osoby, które koło Was przechodzą, obchodź  łukiem. Jeśli przejście jest zbyt wąskie, skróć smycz i „przenieś” psa na druga stronę, uniemożliwiając mu skok, czy ciągnięcie w stronę człowieka. Dobrze byłoby również popracować nad ogólnym pobudzeniem psa, jeśli ma on z tym problem. Jak sobie z tym radzić, mówimy więcej w nagraniu o problemach z ekscytacją, tutaj.

W domu natomiast, jak przyjdą goście, dobrym pomysłem na początek będzie izolowanie psa od przychodzących osób. Stopniowo ucz psa pozostawania w innym pomieszczeniu w domu, początkowo jak nikt nie przychodzi i na krótkie okresy czasu. Używaj do tego jadalnych gryzaków lub zabawek węchowych. Zajmą one psu czas, pomogą się uspokoić i dobrze kojarzyć samą izolację. Jeśli pies już dobrze znosi izolację, zamykaj go, jak przyjdą goście. Również daj mu wtedy gryzak i wypuść dopiero, jak goście się rozsiądą i cała sytuacja się uspokoi. W zależności od tego, jak pies znosi obecność gości, może zostać z Wami lub ponownie go odizoluj na jakiś czas.
Można też psu dać coś do gryzienia w obecności gości.

Wyjdź z psem na zewnątrz.

Psy, które mają duży problem z zostawaniem samemu, można spotkać z gośćmi na zewnątrz, przejść się na krótki spacer i wejść z nimi do domu. Samo powitanie powinno być wtedy dużo spokojniejsze, a co za tym idzie, później pies również będzie zachowywał się lepiej, bo nie będzie już tak bardzo pobudzony. Prawdopodobnie nie będzie już skakał na ludzi lub zachowanie będzie mniej nasilone i uciążliwe.
Inaczej postępujemy w przypadku gdy pies skacze na swoich Opiekunów, gdy wracają do domu. Zamykanie ma w tym przypadku mniej sensu.

Gdy masz taki problem, to po pierwsze, nie ekscytuj się wraz z psem, gdy Cię wita. I należałoby tu uczulić na to wszystkich członków rodziny, nawet tych, którym takie zachowanie nie przeszkadza. Pomocna może okazać się również zabawka (piłka, gryzak), którą podasz psu, jak tylko wejdziesz do domu. Coś do trzymania w pysku może pomóc pobudzonemu psu lepiej się kontrolować lub rozładować na przedmiocie emocje towarzyszące powitaniu.
Pomocne mogą okazać się również smakołyki, które możesz rzucać na podłogę by pies zaczął ich szukać. Węszenie i zmiana motywacji skutecznie obniżą poziom pobudzenia psa i pomogą rozwiązać problem ze skakaniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym problemie i jak sobie z nim radzić, szczególnie w okresie świąteczno-sylwestrowym, gdzie kontaktów z ludźmi jest zazwyczaj więcej, zapraszamy do naszego sklepu po nagranie dotyczące dokładnie tego problemu. Nagranie jest dostępne tutaj.

 

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart