Co Mówi Pies -> Porady -> Kultura na spacerze z psem
kultura spacerów z psem

Kultura na spacerze z psem

Szanuj wspólną przestrzeń, gdy wychodzisz na spacer z psem. Zachowaj kulturę spacerów.

Co to oznacza w praktyce? Że ani Ty ani Twój pies na spacerze nie jesteście w przestrzeni sami. Jeśli to Twój pies jest problemowy, masz prawo bronić swoich granic i z daleka prosić o zabranie drugiego psa. Masz prawo nie wchodzić w interakcje, jeśli taką masz potrzebę.
Jeśli jednak to Twój psiak jest bezproblemowy i z beztroską puszczasz go na spacerach bez smyczy, zaopiekuj się także innymi osobami i psami w przestrzeni wokół siebie. Dlaczego? Bo tego wymaga kultura, gdy wychodzisz na spacer z psem. Nie każdy sobie życzy kontaktu z innymi psami – może się bać, może mieć chorego czy problemowego psa. Co więc zrobić?

kultura spacerów z psem

Bezpieczne spacery z psem są łatwiejsze, gdy zwracamy uwagę na otoczenie. Jeśli idziesz i widzisz osobę, która zasłania sobą swojego psa, a Twój biega luzem:

  1.  STAŃ w miejscu. W ten sposób oznajmiasz mową ciała swojemu psu „stop, poczekaj”.
  2. Zawołaj swojego psa, jednocześnie ODCHODZĄC w drugą stronę. Tak pokażesz psu, że nie musi się angażować w tę interakcję, a on też chętnie za Tobą podąży – wystarczy czasami odejść tylko kilka kroków.
  3. Zapnij swojego psa na smycz. To ułatwi mu niepodejście do zasłanianego przez Opiekuna drugiego psa. (A przy okazji to nie tylko kultura spacerów, ale i prawo w większości gmin wymaga prowadzenia psa na smyczy).
  4. Trzymając swojego psa na krótkiej smyczy, przejdź jak najszerszym łukiem obok, oddzielając swojego psa ciałem od mijanej osoby i jej psa. To pokaże Twojemu psu, że to TY go chronisz, a on nie musi przejmować kontroli nad sytuacją.
  5. Niezależnie od tego czy Twoje spacery z psem są ucz swojego psa przychodzenia na wołanie. Jak to zrobić, opisuję TUTAJ – KLIK!

Przecież pies na spacerze powinien mieć kontakt z innymi psami. Dlaczego ktoś w ogóle mógłby chcieć zabronić psu witać się z innymi psami?

Bo osoba, która zasłania swojego psa, chce mu pokazać, że nie musi spotkać bezpośrednio tego nadchodzącego. W ten sposób przekazuje informacje, że pies na spacerze jest z nią bezpieczny. Chce pokazać Twojemu psu, by się nie zbliżał. Prosi o przestrzeń. Najczęściej JEST W TRAKCIE PRACY NAD PROBLEMAMI SWOJEGO PSA. Kultura spacerów wymaga uszanowania tego.
Psy nie muszą się ze sobą spotykać. Są psy, które nie lubią innych psów lub chcą z nimi kontaktu tylko bez smyczy. A na to nie ma często możliwości w przestrzeni miejskiej.
Podejmij powyższe kroki, zwłaszcza, gdy Twój pies widząc drugiego psa:
* kładzie się na ziemi
* obniża głowę i spowalnia krok

A jeśli inny pies na spacerze na widok mojego psa kładzie się na ziemi? Czy to jest zachęta do kontaktu?

To są sygnały komunikacji agresywnej. W ten sposób Twój pies grozi drugiemu, mówiąc, żeby nie zbliżał się. Żąda przestrzeni i czasu. Być może zechce się spotkać, ale nie na wprost i po jakiejś chwili. Jeśli drugi Opiekun ze swoim psem wtedy stanie, ale Ty idziesz dalej, zmuszasz swojego psa do wejścia w tę interakcję i do podjęcia działania. Tak, czasem oznacza to, że nasyłasz swojego psa do ataku. I jak, widzisz, to nie tylko kultura spacerów z psem odgrywa tu rolę, ale Twoja rola w całej interakcji.
Jeśli takie sytuacje będziesz powtarzać, Twój pies na spacerze (i nie tylko!) będzie miał coraz gorsze podejście do innych psów, a co gorsze coraz mniejsze zaufanie do Ciebie.
Pamiętaj też, że czasami pozwalając swojemu psu podbiec do innego będącego na smyczy (zwłaszcza gdy Opiekun go zasłania), NIWECZYSZ TYGODNIE, A NAWET MIESIĄCE CZYJEJŚ PRACY Z PSEM nad lękliwością, agresją, reaktywnością!
Czujesz, że być może dotychczas mylnie interpretowałaś/eś sygnały psiej komunikacji? A może widzisz potrzebę, by poszerzyć świadomość swoich przyjaciół/rodziny? Zapraszamy do tych materiałów:
* E-book pt. „Komunikacja psów. Podręcznik do nauki Psiego Języka” – KLIK!
* Nagranie webinaru pt. „Komunikacja pies-pies” – KLIK!
Podsumowując – jeśli uważasz, że Twój pies nie ma problemu, to po prostu USZANUJ czyjąś prośbę. Zabierz swojego psa, zanim znajdzie się tuż przy drugim psie. Jak to zrobić, jest rozpisane w pierwszym akapicie tego artykułu 🙂 Gdyby każdy dbał o kulturę spacerów z psem, dla wszystkich byłyby one o wiele spokojniejsze.

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart