Szanuj wspólną przestrzeń, gdy wychodzisz na spacer z psem. Zachowaj kulturę spacerów.
Co to oznacza w praktyce? Że ani Ty ani Twój pies na spacerze nie jesteście w przestrzeni sami. Jeśli to Twój pies jest problemowy, masz prawo bronić swoich granic i z daleka prosić o zabranie drugiego psa. Masz prawo nie wchodzić w interakcje, jeśli taką masz potrzebę.
Jeśli jednak to Twój psiak jest bezproblemowy i z beztroską puszczasz go na spacerach bez smyczy, zaopiekuj się także innymi osobami i psami w przestrzeni wokół siebie. Dlaczego? Bo tego wymaga kultura, gdy wychodzisz na spacer z psem. Nie każdy sobie życzy kontaktu z innymi psami – może się bać, może mieć chorego czy problemowego psa. Co więc zrobić?
Bezpieczne spacery z psem są łatwiejsze, gdy zwracamy uwagę na otoczenie. Jeśli idziesz i widzisz osobę, która zasłania sobą swojego psa, a Twój biega luzem:
- STAŃ w miejscu. W ten sposób oznajmiasz mową ciała swojemu psu „stop, poczekaj”.
- Zawołaj swojego psa, jednocześnie ODCHODZĄC w drugą stronę. Tak pokażesz psu, że nie musi się angażować w tę interakcję, a on też chętnie za Tobą podąży – wystarczy czasami odejść tylko kilka kroków.
- Zapnij swojego psa na smycz. To ułatwi mu niepodejście do zasłanianego przez Opiekuna drugiego psa. (A przy okazji to nie tylko kultura spacerów, ale i prawo w większości gmin wymaga prowadzenia psa na smyczy).
- Trzymając swojego psa na krótkiej smyczy, przejdź jak najszerszym łukiem obok, oddzielając swojego psa ciałem od mijanej osoby i jej psa. To pokaże Twojemu psu, że to TY go chronisz, a on nie musi przejmować kontroli nad sytuacją.
- Niezależnie od tego czy Twoje spacery z psem są ucz swojego psa przychodzenia na wołanie. Jak to zrobić, opisuję TUTAJ – KLIK!
Przecież pies na spacerze powinien mieć kontakt z innymi psami. Dlaczego ktoś w ogóle mógłby chcieć zabronić psu witać się z innymi psami?
Bo osoba, która zasłania swojego psa, chce mu pokazać, że nie musi spotkać bezpośrednio tego nadchodzącego. W ten sposób przekazuje informacje, że pies na spacerze jest z nią bezpieczny. Chce pokazać Twojemu psu, by się nie zbliżał. Prosi o przestrzeń. Najczęściej JEST W TRAKCIE PRACY NAD PROBLEMAMI SWOJEGO PSA. Kultura spacerów wymaga uszanowania tego.
Psy nie muszą się ze sobą spotykać. Są psy, które nie lubią innych psów lub chcą z nimi kontaktu tylko bez smyczy. A na to nie ma często możliwości w przestrzeni miejskiej.
Podejmij powyższe kroki, zwłaszcza, gdy Twój pies widząc drugiego psa:
* kładzie się na ziemi
* obniża głowę i spowalnia krok
A jeśli inny pies na spacerze na widok mojego psa kładzie się na ziemi? Czy to jest zachęta do kontaktu?
To są sygnały komunikacji agresywnej. W ten sposób Twój pies grozi drugiemu, mówiąc, żeby nie zbliżał się. Żąda przestrzeni i czasu. Być może zechce się spotkać, ale nie na wprost i po jakiejś chwili. Jeśli drugi Opiekun ze swoim psem wtedy stanie, ale Ty idziesz dalej, zmuszasz swojego psa do wejścia w tę interakcję i do podjęcia działania. Tak, czasem oznacza to, że nasyłasz swojego psa do ataku. I jak, widzisz, to nie tylko kultura spacerów z psem odgrywa tu rolę, ale Twoja rola w całej interakcji.
Jeśli takie sytuacje będziesz powtarzać, Twój pies na spacerze (i nie tylko!) będzie miał coraz gorsze podejście do innych psów, a co gorsze coraz mniejsze zaufanie do Ciebie.
Pamiętaj też, że czasami pozwalając swojemu psu podbiec do innego będącego na smyczy (zwłaszcza gdy Opiekun go zasłania), NIWECZYSZ TYGODNIE, A NAWET MIESIĄCE CZYJEJŚ PRACY Z PSEM nad lękliwością, agresją, reaktywnością!
Czujesz, że być może dotychczas mylnie interpretowałaś/eś sygnały psiej komunikacji? A może widzisz potrzebę, by poszerzyć świadomość swoich przyjaciół/rodziny? Zapraszamy do tych materiałów:
* E-book pt. „Komunikacja psów. Podręcznik do nauki Psiego Języka” – KLIK!
* Nagranie webinaru pt. „Komunikacja pies-pies” – KLIK!
* E-book pt. „Komunikacja psów. Podręcznik do nauki Psiego Języka” – KLIK!
* Nagranie webinaru pt. „Komunikacja pies-pies” – KLIK!
Podsumowując – jeśli uważasz, że Twój pies nie ma problemu, to po prostu USZANUJ czyjąś prośbę. Zabierz swojego psa, zanim znajdzie się tuż przy drugim psie. Jak to zrobić, jest rozpisane w pierwszym akapicie tego artykułu 🙂 Gdyby każdy dbał o kulturę spacerów z psem, dla wszystkich byłyby one o wiele spokojniejsze.
___________________________________________________________
Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/