Co Mówi Pies -> Porady -> Gdy w domu masz psa i dziecko
pies i dziecko w domu

Gdy w domu masz psa i dziecko

Czy masz psa i dziecko w domu?

Pies i dziecko w domu to niejednokrotnie wyzwanie dla rodziców! Z pewnością każdy rodzic i posiadacz psa wie, jak czasami trudno upilnować psa i dziecko w domu czy na ogrodzie! Każde z nich ma milion pomysłów na minutę i niestety wdraża je bez wahania… 😉 Sporo dzieci próbuje psa przytulać, ciągnąć za części ciała, ubierać w stroje dla misiów czy siadać jak na koniu, co jest zawsze dla psa wysokim stresem. Odpowiedzialni rodzice zabraniają dziecku robić takich rzeczy z psem oraz dbają o zapobieganie.
Czy jednak wiesz, że…

pies i dziecko w domu

Pies i dziecko w domu muszą współdzielić przestrzeń. W zależności od wielkości i rozkładu mieszkania ich koegzystencja może być łatwiejsza lub trudniejsza. Myślisz, że masz spokojną głowę, bo tłumaczysz dziecku, jak głaskać psa i kiedy można do niego podchodzić, a kiedy nie. Tłumaczysz mu komunikaty, które wysyła pies. Oto podręcznik do nauki najważniejszych z nich-KLIK!  Zanim wypuściłaś/eś dziecko samo z psem na spacer, zapoznałaś się z wszystkimi za i przeciw. Nie? 🙂 Zapraszamy do artykułu-KLIK! na ten temat oraz nagrania- KLIK!
Dzięki temu wierzysz, że dobrostan Twojego psa i jego relacja z dzieckiem będą w świetnym stanie!

Jest jednak coś jeszcze…

Okazuje się, że dla wielu psiaków sama obecność w domu dziecka działa stresująco. Dzieci są głośne, dynamiczne, hałasują, biegają i krzyczą. I takie są, takie mają być, bo są dziećmi – jednak nie każdy pies przejdzie nad tym do porządku dziennego.

Jak możesz pomóc psu, którego stresuje sama obecność dzieci w domu? Oto nasze wskazówki:

  • Zapewnij psu do odpoczynku miejsce w domu, w którym będzie mógł być odcięty od bodźców. Najpierw naucz psa przebywania za zamkniętymi drzwiami pokoju.
  • Na czas największej aktywności dzieci w domu zabieraj psa na długi spacer lub podaj mu do żucia i lizania jadalnego gryzaka. Np. KONG z zamrożonym w środku.
  • Proś dzieci, by w miarę możliwości, uskuteczniały swoje najdziksze pomysły w konkretnej części domu (innej, niż przebywa pies).
  • Buduj pewność siebie psa na co dzień, by stał się mniej wrażliwy. Świetnie sprawdzi się na początek m.in. nosework oraz freework.
  • Nagradzaj psa smakołykiem w każdym momencie, gdy dziecko zachowa się głośniej czy bardziej dynamicznie. To pokaże mu, że ta sytuacja przynosi korzyści, zamiast zagrażać 🙂

A nieco starsze dziecko możesz nauczyć, w jaki sposób bawić się z psem w domu w szukanie smakołyków, zorganizować sesję nosework czy plac zabaw do freeworku. Zabieraj ich też na wspólne spacery, aby ich więź mogła powstawać w zdrowy sposób. Pies też szybciej przekona się, że dziecko jest w sumie całkiem fajne 🙂

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart