Co Mówi Pies -> Fakty i mity -> “Pies chciał mnie ugryźć, ale na szczęście nie trafił!”
pies chciał mnie ugryźć

„Pies chciał mnie ugryźć, ale na szczęście nie trafił!”

„Pies chciał mnie ugryźć, ale na szczęście nie trafił!”

Prawda jest taka, że gdyby pies chciał Cię ugryźć, to by trafił bez żadnego problemu. Psy potrafią naprawdę precyzyjnie działać swoim pyskiem! Jednakże psom, jako istotom społecznym, bardzo zależy na unikaniu walk na poważnie. Dlatego ich komunikacja agresywna liczy niemal setkę sygnałów! To nierzadko bardzo subtelne gesty, jak m.in. szyja wygięta w łuk, zesztywnienie ciała, zamknięcie pyska połączone z twardym spojrzeniem czy zmarszczenie warg.

Na pierwszy rzut oka trudno zauważyć subtelne komunikaty agresywne

Zdecydowanie jednak warto! Serdecznie zachęcamy Cię do nauki psiej mowy ciała. Dzięki temu unikniesz ugryzienia, dostrzegając już jedne z pierwszych oznak grożenia psa. Tutaj znajdziesz całą playlistę, pokazującą te drobne sygnały piej komunikacji – KLIK!

Dzięki temu zapobiegniesz sytuacjom, które mogłyby być niebezpieczne oraz zaczniesz świadomie budować kontakt z psem.

pies chciał cię ugryźć

 

Dlaczego myślisz, że pies chciał Cię ugryźć, ale nie trafił?

Bo możesz nie znać sygnału komunikacji agresywnej, jakim jest kłapanie pyskiem. Jest to zachowanie znajdujące się dość wysoko na drabinie eskalacji agresji. Poprzedza właśnie ugryzienie. Kiedy pies może na Ciebie kłapnąć? Oto trzy typowe sytuacje:

  • Kiedy pochylisz/zbliżysz do niego twarz – to w psim języku sygnał grożący
  • Jak dotykasz lub np. czeszesz psa, a tego nie lubi. Może przegapiłaś dotknięcie pyskiem
  • Gdy próbujesz psu odebrać jego cenne znalezisko.

Pamiętaj, że obcy pies będzie miał dużo mniejszą tolerancję na Twoje zachowania, niż Twój własny psiak. Jeśli jednak to Twój pies tak się wobec Ciebie zachowuje, oznacza to, że nieprawidłowo budujesz relację i/lub potrzebujesz nauczyć się lepiej psiej mowy ciała. Bo pies zawsze sygnalizuje swój dyskomfort wcześniej. O tym, jak pracować z agresją u psa, mówimy bardzo szeroko w tych nagraniach: Playlista o agresji – KLIK! oraz Nagranie „Co Mówi Pies o agresji?” – KLIK!

 

Pies nie chciał Cię ugryźć – bądź wdzięczna!

Podziękuj w duchu swojemu psu, że nadal chce się z Tobą komunikować. Owszem, używając komunikacji agresywnej, ale to znaczy, że nie chce zrobić Ci realnej krzywdy. Nie zmuszaj go zatem do tego, tylko zacznij rozwiązywać problemy z Waszą relacją i problematycznymi sytuacjami już dziś! 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart