Co Mówi Pies -> Porady -> Sprzątanie po psach. Czy to problem?
sprzątanie po psach

Sprzątanie po psach. Czy to problem?

Czy powinniśmy sprzątać po psie?

Pracuję z psami już przeszło 25 lat. Z moim pierwszym psem na spacery wychodziłem jeszcze w latach 90 tych? ubiegłego wieku. Pamiętam zatem dobrze, jak to „było kiedyś”, a „kiedyś” to się po psach nie sprzątało. Ludzie nie robili tego ze złej woli, czy niechęci do (nie tak łatwego jak się okazało później) tematu. Po prostu nie było takiego zwyczaju, kultury. Sprzątanie po psach było sporym problemem kiedyś, a pamiętajmy, że psów było znacznie mniej.

Przepisy na temat sprzątania po psie.

Na szczęście dla nas wszystkich, zasady wyprowadzania psa na spacer się zmieniły i możemy cieszyć się czystymi trawnikami. No, może nie do końca, ponieważ nadal część ludzi nie sprząta po swoim pupilu, ale obecnie jest tych osób coraz mniej. Jak to zwykle bywa, zasady te zmieniły się poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów. W Polsce uregulowano to ustawą z 1996 roku, choć przepisy regulowane są bezpośrednio przez gminy i mogą się od siebie nieznacznie różnić. Niezależnie od tego, za niesprzątanie po psie dostaniemy mandat. To i swego czasu ogólnopolska kampania społeczna przyczyniły się do sporych zmian w postrzeganiu i rozwiązaniu tego problemu. Do tego dołóżmy jeszcze presję społeczną (dziś już rzadko kiedy ktoś nie posprząta po psie gdy wokół jest sporo ludzi?), która ma swoją niebagatelną rolę.

W Polsce i tak mandaty nie są tak duże. W niektórych krajach przewyższają znacznie kwotę 1000 zł (w Polsce to około 500zł), a w niektórych stanach Ameryki trzeba nawet dostarczyć próbkę DNA swojego psa do specjalnego urzędu i po niej można dochodzić sprawcy, jeśli po psie nie posprząta.

Woreczki do sprzątania po psie. Kup sobie na zapas.

Pomimo tego jednak do dziś dnia na moich zajęciach zauważam u klientów brak woreczków do sprzątania odchodów. Ludzie potrafią też „udawać”, że nie widzą, jak pies się załatwia lub zupełnie świadomie ignorować ten fakt, choć to już zdecydowanie rzadziej.

Obecnie w sprzedaży mamy worki na odchody bardzo dobrej jakości, dzięki którym nie pobrudzimy sobie rąk. Są też specjalne „łapki” ułatwiające sprzątanie i wokoło sporo koszy na odchody, więc teoretycznie nie powinno być z tym problemu. Są też bardzo tanie i w wersji eko (biodegradowalne). Polecamy zakupy na zapas, by nigdy ich nie zabrakło.

Oprócz zwyczajnych kulturowych powodów przemawiających za sprzątaniem po psie (każdy chciałby przecież bezstresowo usiąść na trawie na pikniku, bez obaw o niespodziankę lub spokojnie spacerować z psem, nie wdeptując co chwila w odchody) są tez inne dość istotne.

Zarazki i bakterie w odchodach.

Poprzez polizanie lub zjedzenie odchodów innego psa Twój pupil może zarazić się pasożytami. Np. „popularną” ostatnimi czasy lamblią wywołującą giardiozę, powodującą biegunki i problemy jelitowe u wielu psów.

Tu małe sprostowanie. Psy bardzo rzadko liżą odchody innych psów, jeszcze rzadziej je zjadają. Jeśli masz ten problem sprawdź nasze materiały na ten temat TUTAJ.

Psy natomiast mają w zwyczaju wąchanie odchodów innych psów. Jest to naturalne zachowanie i nie należy naszego pupila za to karać, ani mu tego zabraniać. Powącha i sobie odejdzie, zdrowy i zadowolony.

Nieposprzątane odchody jednak będą się roznosić czy to po trawnikach, czy nawet mogą dostać się do kałuż rozwodnione przez deszcz, a „Kałużanka” – wiadomo – najlepsza woda źródlana dla każdego psa.

Sprzątanie po psach zatem ma swoje walory zdrowotne. W podobny sposób pies może też bowiem zarazić się innymi pasożytami.

Zakopywanie odchodów przez psa.

Korzystając z okazji obecnego tematu muszę sprostować wszechobecny mit na temat psa. Otóż psy nie zakopują swoich odchodów. Często obserwowane drapanie ziemi i rozrzucanie jej po załatwieniu potrzeb fizjologicznych jest zachowaniem mającym na celu zostawienie w tym miejscu swojego zapachu, by inny pies mógł go znaleźć i „zbadać”. Jest to element komunikacji psów, a nie ich dbałość o czystość naszych trawników.

Więcej na temat komunikacji psów znajdziesz w tych warsztatach online w naszym sklepie, TUTAJ.

Apelujemy zatem o zakup woreczków i utrzymywanie czystości w swojej okolicy, by wszystkim nam żyło się lepiej!

 

________________________________________________________________________

Autorem artykułu jest Ireneusz Czerniejewski. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://comowipies.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart